Myslivci zakončili v lesích na Bruntálsku hlavní loveckou sezónu

19. leden 2023 09:12

V lesích na Bruntálsku zakončili tamní myslivci hlavní loveckou sezónu. Lovila se divoká prasata. V mysliveckém názvosloví to je také černá zvěř. Hlavním důvodem je omezení množství divočáků v lesích. Pokud jsou přemnožení, nastává větší riziko šíření afrického moru prasat.

„Vážené dámy, vážení přátelé myslivosti, dovolte mi, abych vás co nejsrdečněji přivítal na dnešním společném lovu v honitbě Býkov Čižina,“ uvádí poslední hon sezóny hospodář a takzvaný uživatel honitby Zdeněk Hájek.

Kolem nás je přibližně deset psů, kteří už vědí, co je čeká. „Při takovém společném lovu musí být zajištěn určitý počet těchto lovecky upotřebitelných psů na počet střelců. Mají obojky s GPS a jsou označení speciálními oranžovými vestami, které je chrání i proti útoku černé zvěře,“ dodává Hájek.

Lov začíná. Pomalu jdeme lesem, už padly první výstřely. Zdeněk Hájek, který má organizaci celého honu na starosti, také dohlíží na správné zapsání ulovených kusů. „Každý kus ulovené zvěře musíme označit plombou a tady teď připravuji štítky na vzorky, které se dávají na veterinu, protože na veterinu musíte dát vzorek bráničního pilíře a pírko, čili to je ocásek,“ vysvětluje.

Lov je u konce, myslivci ulovili deset divočáků. „Sezona byla taková jako na houpačce, někdy se dařilo víc, někdy míň. Mám radost z úlovků, protože bylo dost zvěře, spoustu chlapů mělo možnost si vystřelit,“ hodnotí letošní sezónu myslivec Hynek Hájek.

V České republice letos končí desetileté období pronájmu honiteb. S další sezónou budou majitelé lesů a držitelé honiteb vybírat nové uživatele. Kdo to bude, se zatím neví.

autor: Josefína Sýkorová
Spustit audio