Na Bílé v Beskydech naučí lyžovat vaše ratolesti v duchu hesla škola hrou

21. leden 2015

Jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek v Beskydech je ski areál Bílá. Beskydské kopce jistě zdolávali milovníci dřevěných prken na nohou dříve, než tady v roce 1965 postavili první vlek podél sjezdovky Zbojnická. Tehdy ovšem byli vydáni na pospas rozmarům počasí a lyžovat mohli jen, když napadl sníh. Dnes už je situace přece jen trochu jiná.

Lyžování je stále populárnější zimní sport, a tak není výjimkou potkat na obtížné sjezdovce i malého lyžaře, který má na výšku sotva metr. Málokterý rodič si však troufne učit své děti lyžovat sám. „Ani já to nedělám, instruktoři jsou k dětem věkově blíž a také u nich mají větší autoritu,“ říká Kateřina Nakládalová z dětské lyžařské školy na Bílé.

Učí tady děti už od dvou let. Instruktoři se však shodnou na tom, že pohodová práce je až s pětiletými a staršími dětmi. Ty už mají dobrou disciplínu, fyzickou zdatnost a dokáží se pro lyžování nadchnout.

I tady platí, že učení musí být hlavně zábavné. Malé děti stavějí věže z molitanových kostek a ty pak při sjezdu bourají, vymýšlí se i motivační pokřiky, používají se různé pomůcky. Na mírný kopeček je vytahuje pás, vlečné lano či dětská poma.

Do Bílé jezdí děti z okolních školek

Dětský lyžařský park na Bílé se rozkládá na úpatí jižní sjezdovky. Slovo dětský může být však trochu zavádějící. Ve skutečnosti si zde mohou oprášit své dávné lyžařské schopnosti i dospělí. „Často k nám přicházejí také rodiče a dokonce i prarodiče dětí. Měli jsme tu i sedmdesátiletou dámu. Stačily tři hodiny a lyžovala téměř jako za mlada,“ dodává Kateřina Nakládalová.

Pro turisty, kteří přeci jen neholdují sjezdovému lyžování, nabízí Bílá několik běžkařských tratí. Anebo mohou navštívit dřevěný kostel svatého Bedřicha či Lovecký zámeček.

Spustit audio