Na Hlučínsko se vrátí další kostelní zvon z Německa

11. září 2023 12:15

Do Moravskoslezského kraje se z Německa vrátí další zvony zabavené za II. světové války. Už příští měsíc se měli dočkat například věřící v Oldřišově na Opavsku, ale převoz se podle ostravsko-opavského biskupství posouvá až do dalšího roku. Farníci z Oldřišova se do Německa přesto ještě teď v září chystají, aby si zvon prohlédli a už začali připravovat kostelní věž.

Tři kostelní zvony v Oldřišově doplní další. Velký, 800 kilogramový, o kterém se desítky let nevědělo vůbec nic. „Ani jsem netušil, že nějaká taková akce je, respektive že ten náš zvon někde ještě zůstal. Velice nás to překvapilo,“ přiznává Radim Lokoč, nezávislý starosta Oldřišova.

Čtěte také

Potvrdil, že zvon z roku 1507 je spolu s kamenným křížem na hřbitově nejstarší obecní památkou.

Rekvírování zvonů zažily minulé generace několikrát. „Některé zvony byly rekvírovány za I. světové války, tento to naštěstí přečkal. Až rekvírování za II. světové války ho bohužel postihlo taky,“ dodává starosta.

Starý zvon se podařilo dohledat v jednom z kostelů u německého Stuttgartu. Nahradí ho jiný. „Jejich farnost si nechávala ulít nový zvon a náš zvon bude připraven k převozu k nám. Převoz se uskuteční v příštím roce,“ říká oldřišovský farář Petr Knapek. A doufá, že až se vrátí, bude zase zvonit jako kdysi.

Nové schody do zvonice jsou už postavené. „Naštěstí se nám tady vejde. Také bude s těmi třemi zvukově ladit. Ale zvonová stolice se musí celá předělat. Doufejme, že nám památkáři nezakážou na ten zvon zvonit, když je tak starý,“ dodává farář.

Z Německa se už vrátil například zvon v Píšti na Hlučínsku a kromě toho oldřišovského se v příštím roce dočkají také věřící v dalších čtyřech obcích. Třeba v Hnojníku nebo Třebomi.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související