Na Novojičínsku cvičili budoucí policisté. Učili se zastavovat auta

12. říjen 2016
Zprávy , Zprávy

Jako řidiči to dobře znáte - jedete autem a zastaví vás dopravní hlídka. I když kontrola vypadá celkem jednoduše, i policisté si ji musí někdy natrénovat. Tak jako dvacet budoucích strážců zákona, kteří se cvičili v Kopřivnici na Novojičínsku. Rady jim dávali jejich zkušení kolegové.

Dvacet budoucích policistů ze školního střediska v Holešově zastavovalo auta na Novojičínsku. Praxe v terénu je součástí dvanáctiměsíčního policejního kurzu.

„Nervozita určitě byla, ale musíme se na to všechno nějak připravit,“ říká začínající policista Milan Bláha. Dvojici tvoří se Stanislavou Raškovou. „Jsme tady spokojení hlavně z toho důvodu, že jsme zatím nezastavili žádné řidiče, kteří by nadýchali, jsou tady takové menší přestupky,“ dodává policistka.

„Dnes tady máme dvě desítky začínajících policistů, kterým své dovednosti předávají zkušení policisté z dopravního inspektorátu. Předávají jim jasné návyky, jak se má zastavovat vozidlo, jak mají jednat s řidičem,“ upřesňuje mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Zkušeným dopravním policistou na Novojičínsku, který na nováčky dohlíží, je Jiří Gold. „Nejdůležitější je bezpečnost policisty, musí udržovat určitou bezpečnostní vzdálenost. Další důležitou věcí je komunikace s řidičem, kdy už při zastavení udržují oční kontakt, zda je řidič vidí, vnímá, je ochoten zastavit a uposlechnout pokynů,“ vysvětluje.

Budoucí policisté jezdili také s kolegy rychlým civilním vozem

A dalším, kdo zde dohlíží, je učitel začínajících policistů Jaroslav Rožnovják. „Jakákoliv sebemenší chybička, kterou si oni uvědomí, způsobí nějaké problémy v komunikaci – co se týká artikulace, slovní zásoba se tou nervozitou snižuje, takže ono to prověření přímo praxi má velký přínos,“ dodává učitel.

Budoucí policisté zastavují auta
autor: Michal Polášek
Spustit audio