Na ochozu vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě najdou zázemí včely

30. květen 2024 09:48

Běžně prázdný ochoz Nové radnice v Ostravě zaplní noví obyvatelé. Dnes tam přibude včelstvo, pro které už tam radnice připravila 4 úly. Při letu na radniční ochoz včely zdolají výšku asi 40 metrů nad zemí. To jim ale podle včelařů nevadí a naopak teď mají ve městech dobré podmínky.

Pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně právě vynáší čtyři včelí úly. Nesou je až do šestého patra věže ostravské radnice, těžké ale prý nejsou. „Těžké to bude až se včeličkami,“ hodnotí Jan Kuchařík z dřevařské výroby Ostravských městských lesů. Včelstva se ale do úlů doplní později, až v noci, kdy bude větší klid.

„Snažíme se zvelebovat veřejné prostranství novou zelení, ale k tomu potřebujeme pomocníky. Takže jsme si vybrali tady těch 30 až 40 tisíc jedinců, kteří nám pomůžou to město více zvelebit. Budou se o něho starat městská společnost Městské lesy spolu s našimi zaměstnanci, kteří jsou někteří z nich i zdatní včelaři,“ říká náměstek primátora za životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Radniční ochoz je asi ve výšce 40 metrů, což ale podle včelařů není problém. „Ony včely žijí ve skalách, na stromech, a tak dále, takže z té radnice, jim to  je jedno.. tam mají své místo, své bydliště. Na vesnicích zemědělci hodně aplikují chemii, ale v tom městě, je spousta květeny, tam to různé zahradní služby obměňují,“ vysvětluje předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska Václav Sciskala, podle kterého tak mají včely ve městech dokonce lepší podmínky než jinde.

Spustit audio

Související