Na ozařování dojíždí do Ostravy lidé z celé republiky. Kybernetický nůž v tamní nemocnici teď čeká výměna

18. září 2020 11:32

Víc než sedmi tisícům především onkologických pacientů už pomohl kybernetický nůž – Cyber Knife v ostravské Fakultní nemocnici. V provozu je deset let a zařízení využívají lidé z celé republiky. Léčba je přesná a bezbolestná a lékaři ho používají nejen na ničení nejrůznějších nádorů, ale léčí s ním například i srdeční arytmie. Teď ale pomalu dosluhuje a nemocnice chce pořídit nový.

„Je to úžasná léčba. Lehnu si tam, během 20 minut okolo mě přejede robot a dobrý,“ říká Miroslav Mikulášek z Prahy, kterému nůž již několikrát pomohl - poprvé před 8 lety, kdy mu v Ostravě ozařovali nádor na plicích. „Dál jsem sportoval a jezdil po světě, nijak mě to v dalším životě neomezilo,“ dodává.

Ostravská fakultní nemocnice byla první ve střední a východní Evropě, která se Cyber Knifem začala pracovat. Problémem je, že přístroj pomalu dosluhuje a je aktuálně na tři dny mimo provoz – čeká se tak na náhradní součástku z USA.

„Přístroj má deset let, léčil dvakrát až třikrát více pacientů než v ostatních centrech na světě. Je značně opotřebovaný a poruchy narůstají. Musíme se zamyslet, jak dále. Pokud chceme i dále udržet spektrum pacientů, bez nového přístroje se neobejdeme,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava Jakub Cvek, který onkologickou kliniku vede. Nový přístroj přitom bude ještě přesnější než v zacílení nádorů i rychlejší. Zdejší zdravotnici by tak stihli ozářit až čtvrtinu pacientů více.

Čtěte také

„S tím jde v ruku v ruce očekávání zahájení screeningu karcinomu plic, kdy čekáme nárůst časných stadií a ta jsou pro kybernetický nůž vůbec nejvhodnější. Připravujeme se na to a budeme se těšit, že budeme moct pacientům poskytnout efektivní léčbu,“

Cena nového přístroje se pohybuje kolem 150 milionů korun. Nemocnice nyní připravuje výběrové řízení. „Pokud budou finance, cílíme na konec roku 2021 nebo na přelom let 2021 a 2022,“ upřesnil ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

Spustit audio