Nadační fond Albert neplní jen dětské sny. Svou činností je hlavně podporuje a motivuje

12. září 2019

Když se plní sny, je to skvělé. A ještě lepší je, když se sny plní dětem. Nadační fond Albert už se 10 let snaží podporovat vzdělávání a rozvoj dětí ze sociálně ohroženého prostředí. Spolupracuje s ústavními zařízeními, jako jsou dětské domovy, diagnostické nebo výchovné ústavy. O tématu si s programovou manažerkou nadace povídal Igor Šebo.

Za 10 let jste museli posbírat hromadu úspěchů!

„Doufám, že ano. Jde hlavně o děti, které se snažíme vést k tomu, aby v životě neselhaly, i když neměly úplně dobrý začátek. Pomáháme jim ve studiu, ve volnočasových aktivitách, rozvíjíme jejich talenty. Snažíme se ale podchytit i ty děti, které nejsou talentované. Těm pomáháme naplnit volný čas a rádi bychom je někam smysluplně nasměrovali.“

A teď plníte přání …

„Ta byla různorodá. Například setkání se zpěvákem, s výtvarným cukrářem, s vizážistkou, profesionálním fotografem či profesionální modelkou. Přání dětí vychází z toho, co je baví. Měli jsme setkání s hokejisty, plánujeme setkání s fotbalovým oddílem. Ta přání jsou různá.“

Snažíte se o to, aby to nebylo jenom setkání s celebritou, ale aby to také někam vedlo?

„Ano. Aby děti pochopily co daný koníček, sport nebo studium obnáší.“

A že nic není zadarmo.

„Přesně tak.“

Dnes tu máme Květu, která toužila vyzkoušet si práci modelky.

„Ne úplně práci modelky. Ona studuje prvním rokem na kadeřnici a nás napadlo, že by pro ni bylo zajímavé vidět, co všechno tato práce obnáší. A abychom ji namotivovali, kam až by to mohla dotáhnout, pokud školu skončí a bude se o to víc zajímat. Potkala se tu s vizážistkou, s modelkou, která s vizážistkami a kadeřnicemi pracuje každý den, a s profesionálním fotografem.“

Tedy nejde o to, aby si splnila sen být na jeden den manekýnou, ale jde o to, aby to viděla z druhé strany.

„Já myslím, že každá holka by si to chtěla v životě vyzkoušet, postavit se před fotoaparát. My se ale v prvé řadě snažíme podpořit ji v jejím vzdělávání a v tom, jaké má možnosti, když školu dokončí.“

Od vás už vím, že se snažíte být s dětmi více v kontaktu. Co tedy právě připravujete?

„Setkání na Pardubicku v krásné oboře Žleby, kde nám připraví pro 15 dětí z pardubických dětských domovů úžasný program. Cílem je pochopit jak žijí, co cítí a jak se mají a samozřejmě i navázat kontakty s vychovatelkami, které o děti pečují. To je pro nás také moc důležité vidět, jak ta práce s dětmi probíhá.“

A připravit jim hezký den.

„Určitě jde i o ty zážitky. My se snažíme podporovat to, co v dětem zůstane a co jim pomůže postavit se na nohy.“

Vy ve vaší práci rozdáváte emoce a porozumění. Co to dává vám?

„Já mám pocit, že už od 15 let jsem chtěla dělat něco podobného a jsem šťastná, že se mi povedlo najít tento typ práce, která mě naplňuje. Samozřejmě že všechny příběhy nejsou se šťastným koncem, ale když jeden z pěti šťastný je, je to úžasné.“

autor: iše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.