Naděje regionu na LOH: nejlepší střelec světa Martin Tenk

5. srpen 2004

Do začátku olympijských her zbývá 8 dnů a sportovci z celého světa už se sjíždí do Atén na tento veliký svátek. Bude mezi nimi i osm sportovců Moravskoslezského kraje, které si v nejbližších dnech postupně představíme. Prvním z nich je jedna z největších českých nadějí na zisk některé z medailí střelec Martin Tenk. Před čtyřmi lety v Sydney získal muž s bradkou a starou kšiltovkou na hlavě bronzovou olympijskou medaili a odstartoval tak prozatím velmi úspěšnou kariéru.

0:00
/
0:00

Trénujete na olympiádu v Ostravě na střelnici na Skalce. Je to odpovídající prostředí pro přípravu na olympiádu?

Myslím, že určitě. Ta střelnice je podle mne dostačující na to, abych se dobře připravil. Trénuji tady už dlouho, mám tady zázemí, rodinu. V Ostravě mám zkrátka všechno to nejlepší, co mám.

V Atlantě i v Sydney jste nepatřil k velkým favoritům. V Aténách i po loňském úspěchu vyhlášení nejlepšího střelce na světě budete určitě pod obrovským tlakem. Budou to jiné závody z vašeho pohledu?

Samozřejmě papírově ano, to se ode mne očekává. Já se ale za favorita nepovažuji, protože vím, o co jde. Střelba není sport, kdy se končí v pětatřiceti. Starší borci, kteří mají více zkušeností, zůstávají. Mladí, ti se derou dopředu, aby ty starší porazili. Můžu s klidem říct, že na té palebné čáře, kde bude startovat asi šedesát střelců, tak polovina z nich může medaile získat.

Martin Tenk

Považujete se za staršího, zkušeného střelce nebo ještě toho mladého?

(smích) Tak na té hranici.

Konkurence v Aténách bude určitě velká. Myslíte, že znáte všechny soupeře nebo může vyskočit někdo nový - někdo, kdo může překvapit?

To je právě, jak už jsem říkal. Určitě je to reálné. Ti mladí střelci, kteří ještě neví přesně, co to ten úspěch je, tak můžou vyskočit, ale šanci má ta třicítka, o které jsem mluvil.

Bude vám pomáhat na olympijských hrách váš maskot, vaše kšiltovka - stará ošoupaná, ale stále velice prospěšná...?

(smích) Nevím, jestli mi bude pomáhat, ale je to můj talisman, protože všechny ty tři olympiády se mnou absolvovala. Ale ona za mne střílet nebude. Zvedat ruku a mířit do terče budu já.

A kam byste chtěl s tou rukou zamířit?

Mým cílem bylo dostat se na tu olympiádu a to jsem si splnil. Druhým takovým cílem je předvést tam výkon, se kterým bych byl spokojen. A teď bude otázka, jestli to bude stačit na medaili nebo ne. A třetím cílem je - protože vím, že ta konkurence je tam veliká a všichni budou chtít vyhrát, takže dostat se aspoň do toho finále, mezi osmičku nejlepších. A tam už potom bude opravdu záležet na tom obrovském štěstí. Tam už se může stát cokoliv.

autor: JOD
Spustit audio