Nádor tlustého střeva. Úspěšnost léčby závisí na včasném odhalení nemoci, připomíná lékařka

16. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hostem Lékárny je MUDr. Ivana Mikoviny Kajzrlíková, internistka nemocnice ve Frýdku-Místku

Věděli jste, že rakovina tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě? A právě proto není prevence před ním nikdy dost.

„V Česku je to třetí nejčastější nádorové onemocnění u mužů i u žen, ale máme tady velmi dobrý preventivní program pro včasnou diagnostiku kolorektálního karcinomu,“ řekla v rozhlasovém vysílání lékařka.

Nádor se vyvíjí postupně. Vzniká postupnou přeměnou střevní sliznice do formy polypů, které dále rostou, až časem – většinou to trvá pět až deset let – vznikne karcinom.

„Máme tedy celkem dlouhý časový interval, kdy můžeme vzniku nádoru zabránit, pokud člověk přijde k vyšetření včas,“ připomíná v pořadu lékařka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...