Nahrávky z Folkového kolotoče, které se v roce 1981 urodily v DK Poklad

5. červenec 2021

Folkové kolotoče se od roku 1976 konaly právě v porubském domě kultury a nahrávky z nich jsou dodnes poklady ostravské fonotéky. Vybíráme z ročníku 1981.

V červenci 1958 byl položen základní kámen Domu kultury OKD v Ostravě-Porubě; v prosinci 1961 byl slavnostně otevřen, po roce 1990 se postupně měnil tak jako všechno kolem nás, přejmenoval se na Poklad, aby tam zůstala i Poruba i ty ostravsko-karvinské doly. V roce 2009 se stal kulturní památkou a dlouhá léta už je v rekonstrukci.

Zazní například ukázka z písničky Dálnice č. 35 v podání páru s názvem Minimum, který tvořili Alena a Josef Dobešovi. Mimochodem, ona dálnice dostavěna není dosud, teď jí navíc vedrem puká beton.

Dalším pokladem, který v Tónech můžete slyšet, je Papírový dům tehdy ostravské herečky Jitky Smutné. A nebo také Pohádku máje Karla Plíhala.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.