Nanoroušku nebo respirátor? Látkové roušky už nestačí

26. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Respirátory a chirurgické roušky

Látkové roušky nově nestačí pro vstup na úřady anebo třeba do obchodů. Lidé musí používat respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky. Ministerstvo zdravotnictví tak reaguje na šíření britské mutace koronaviru. Bez kvalitnějších ochranných pomůcek obličeje se lidé nedostanou třeba do ostravského nákupního centra Futurum. Natáčel tam náš reportér.

„Myslím, že to lidi v dýchání hodně omezuje. Rozhodně se mi lépe dýchá přes látkové roušky, ale bohužel nařízení je nařízení. S tím nic neuděláme,“ říká paní Ivana, která při nakupování používá respirátor.

Čtěte také

Nanoroušku si naopak pořídil Ostravan Daniel. „Lépe se mi dýchá. Respirátor se mi vždycky nějak zarosil a po hodině jsem nemohl dýchat,“ dodává.

Respirátory, nanoroušky anebo dvojici chirurgických roušek na sobě musí mít i obsluha provozů a podniků v nákupním centru. „Zatím je to podle mne stejné jako ta rouška. Nedýchá se mi v tom nejhůř, ale taky ne úplně nejlépe. Když potřebuji, tak si to sundám a nadechnu se. Celý den se to nedá,“ popisuje třeba Anna Jelínková, zástupkyně vedoucího salaterie.

Nákupní centrum nová opatření zavádět nemuselo. Vycházelo i z dřívějších zkušeností se zpřísňováním hygienických podmínek. „Lidi jen upozorňujeme, snažíme se je nevykazovat. Je to taková překlenovací fáze – vždycky je to tak dva dny, kdy je potřeba lidi upozornit,“ dodává marketingová manažerka Markéta Schwarzová.

Dodržování nových opatření kromě ochranky kontroluje i speciální koordinátor obchodního centra.

autor: Petr Dušek
Spustit audio