Narozeniny a výročí ve světě hudby: Beata Hlavenková

30. leden 2023

Je mi velkou ctí přivítat v Hudebním přístavu věnovaném výročím a narozeninám první dámu. A není to žena ledajaká, má na svém kontě několik žánrových Andělů a také nominaci na Českého lva za nádhernou hudbu filmu Zátopek.

Beata Hlavenková se narodila 2. února ve Vendryni. Její hudební počátky jsou spojeny s Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, kde studovala skladbu u profesora Edvarda Schiffauera. Hlavenková se následně zamilovala do jazzu a vydala několik ceněných nahrávek, které patří k tomu nejlepšímu v českém jazzu.

Poslední dvě řadová alba Sně a Žijutě se od ortodoxního jazzu odklonily směrem k jednodušší, ale stále velmi působivé a originální písni. Hlavenková neztratila nic ze své osobitosti, jen objevila své nové autorské polohy jako zpěvačka a textařka. V obou oblastech se zdařile rozvíjí a můžeme se těšit na její další počiny.

Výtečná klavíristka, skladatelka, zpěvačka a textařka Beata Hlavenková slaví narozeniny 2. února a my jí přejeme mnoho zdraví, harmonie a nevysychající pramen invence. A vybrali jsme k poslechu její krásnou píseň s názvem Zahrada.

Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava Vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...