Nástrahy, které na cestách číhají na cyklisty

6. květen 2022

S policejními preventisty z krajského ředitelství v Ostravě se zaměříme na cyklisty, kteří v krásném jarním počasí vyrážejí na cesty. Zajímalo nás, na co si dávat pozor a co si všechno cyklisté mohou na silnicích dovolit.

Platí jedna jarní zásada – než vyjedete na cestu, musíte si jízdní kolo pořádně zkontrolovat a vybavit předepsanými bezpečnostními prvky. „Zkontrolovat zejména, jestli mají dostatečně nafoukané duše, jestli jsou v pořádku pláště, zda fungují brzdy tak, jak mají,“ vyjmenovává policista Tomáš Zbranek.

Běžným prohřeškem cyklistů je, že jezdí po chodnících a přes přechody. „Přechod je určený pro chodce a cyklista je brán jako řidič, takže na přechod nemůže. A na chodník taky ne, tam by měl kolo vést,“ připomíná policista.

Mladí cyklisté – děti a mládež – musí mít ochrannou přilbu. „Od osmnácti let už to není ze zákona povinné, ale lze to jen výrazně doporučit. Je to opravdu důležité. Cyklista je jeden z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu a ta zranění na kole jsou velice závažná,“ dodává Tomáš Zbranek.

Odrazky a světla

„Jízdní kolo musí být ze zákona vybaveno některými věcmi, to je třeba brzda. Pak jsou to odrazky – vpředu musí být bílá, vzadu červená, na šlapadlech a ve výpletech kol jsou oranžové. Tyto lze nahradit i reflexními materiály na oděvu nebo na rámu kola,“ vysvětluje policista.

Za snížené viditelnosti (za tmy, za soumraku, za deště či sněžení) pak musí být kolo opatřeno světlem – vpředu bílé, vzadu červené. A je-li vozovka souvisle osvětlena, tak lze klasický světlomet nahradit blikačkou.

Jak je to třeba s pivečkem na zahrádce někde po cestě, jak jezdit po silnici, kam cyklista může a kam už ne, uslyšíte v zvukovém záznamu Bezpečného průvodce džunglí zločinu. A je lepší zamykat kolo nebo kostru kola?

autoři: Artur Kubica , tif
Spustit audio

Související