Naučte se domácí mazání na klouby a záda. Iva Hüttnerová prozradí recept

Naše babičky si uměly vždycky poradit, o tom není pochyb. Věděly, jak uklidit, uvařit, a věděly také, jak se zbavit různých obtíží, aniž by musely k doktorovi. Samy si léčily například bolesti zad a kloubů.

Typickým mazáním byla doma vyrobená mast ze sádla a bylinek. Dnes vás ji naučím. Budete potřebovat jenom to, co najdete doma. Do čisté, nejlépe skleněné nádoby nejdříve nasypte 50 gramů sušeného rozmarýnu a 40 gramů sušeného tymiánu. Bylinky zalijte rozpuštěným sádlem tak, aby byly úplně ponořené.

Půl hodiny zahřívejte ve vodní lázni na 60 stupňů, potom nechte zvolna vychladnout a dejte na 14 dní uležet do lednice. Na závěr mast ještě jednou zahřejte ve vodní lázni, sceďte a máte hotovo. Mazání vydrží v chladu několik měsíců a bolavým zádům a kloubům přináší opravdovou úlevu.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová