Návrat ztraceného zvonu z Píště

Z Píště do Německa

11. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Píšťský zvon
Předchozí díl
Následující díl

I když od konce druhé světové války uplynulo už více než 75 let, stále se objevují příběhy, které stojí za to připomenout. Jeden takový máme. Postupně vám odkryjeme osud zvonů, které nacisté za války zabavili, aby měli materiál na výrobu zbraní. Některé zvony se totiž po dlouhé době vrátí zpátky.

Paní Bertě je 91 let. V Píšti žije od narození. Dodnes si přesně vybavuje, jak nacisté zvon sundávali z kostelní věže. Pamatuje si na pocit beznaděje. „Bylo mi čtrnáct, šla jsem ze školy a vidím plno lidí na cestě a plakali tam,“ vzpomíná.

Nacisté zrekvírovali dva zvony. Nahradily je ocelové, zněly podle paní Berty hrozně. Dnes visí vedle kostela jako symbol válečného osudu. Mimochodem, takto jsme už před lety v Píšti zachytili v reportáži velké přání dostat původní zvony zpátky. Objevily se totiž zprávy, že oba přežili všechny převozy. A dokonce, že pořád vyzvání někde na kostele v Německu.

Už v té době jsme s nezávislým starostou Píště Danielem Fichnou plánovali, že se do Německa za zvony vypravíme. A zachytíme tak jejich návrat od samotného začátku. I s paní Bertou, která s úsměvem říká, že už konečně ví, proč jí osud dopřál tak dlouhý život.

Jak to vlastně bylo na německé straně? Kde se píšťské zvony našly a jsou opravdu nepoškozené? Do Grötzingenu u Stuttgartu, za lidmi, kteří zvony v kostele objevili, se vydáme zítra.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...