Návrat ztraceného zvonu z Píště

Loučení v Grotzingenu

12. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kostel v Grötzingenu
Předchozí díl
Následující díl

Už jenom čtyři dny zbývají do chvíle, kdy se v Píšti na Hlučínsku znova objeví historický kostelní zvon ze 17. století. Nacisté ho odvezli za druhé světové války, ale přečkal bez poškození až do dnešních dnů. A dokonce desítky let v Německu dál vyzváněl. Příběh píšťského zvonu sledujeme tento týden v ranním seriálu. Teď se podíváme až do německého Grötzingenu poblíž Stuttgartu. Právě tam historický zvon objevili a rozhodli se, že ho domů do Česka po mnoha letech vrátí.

Grotzingen, kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů. Zvon z Píště tady visel ve zvonici od roku 1954. Teď už je venku ozdobený květinami hned vedle úplně nového zvonu, na který se tady věřící složili, aby měli náhradu a vrácení památky do Česka umožnili.

Je slyšet i čeština, Pavel Jerabek má rodiče z Moravy. „Myslím, že je to veliká šance pro porozumění a smíření mezi Čechy a Němci. Je to signál, který Německo může vyslat do České republiky. Pomůže to Česku i Německu,“ říká.

A pak přijíždí dodávka dobrovolných hasičů z 900 km vzdálené Píště. První kroky farníků z Hlučínska vedou k jejich zvonu.

Jak to vlastně všechno začalo, kdo a kde objevil ve věžích české zvony a kde se farníci dočkají jejich návratu kromě Píště. Zítra se na to zeptáme biskupů. Nejen z naší diecéze, ale i z Německa a Polska.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.