Nebuďte nervózní, škodí to vám i vašemu okolí. Tohle ovoce vás zklidní

Už před sto lety se psalo o tom, že zlostní a nervózní lidé připravují svému okolí bolestné chvíle. Zkrátka i tenkrát věděli, že mít v pořádku nervy a být duševně fit, je důležité.

Z domácích prostředků doporučoval časopis Čítanka české ženy na chatrné nervy vaječné žloutky smíchané s medem, rajská jablíčka, meruňky, špendlíky nebo pomeranče. A nezapomněl ani na trojici bylin, která má přinést duševní pohodu a vyrovnanost. A které to jsou? Třezalka, heřmánek a levandule. Ty člověka zklidní, navodí příjemný spánek, uvolní a fungují jak preventivně, tak v psychicky náročných chvílích.

Zkuste heřmánkový čaj, třezalkový výtažek nebo voňavý levandulový pytlíček pod polštář a uvidíte, že svět bude zase o něco krásnější. Podle časopisu nervozitu zmírňuje také pobyt v lesích a na horách, dále neunavující tělocvičení a střídmý a klidný život.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová