Nejmladší člen ostravské sloní rodiny se bude stěhovat

2. březen 2024 16:04

Do výběhu slonů v Zoo Ostrava byl umístěn speciální kontejner. Pomůže s tréninkem mladého samce na transport. Sloní mladík se narodil v roce 2017.

„Mladý samec slona indického postupně dorůstá do věku, kdy by v přírodě opustil rodné stádo a našel si nějakou skupinu sloních samců. Proto jej v následujících měsících čeká příprava na převoz do jiné zoologické zahrady. Aby zvířata zvládla transport co nejvíce v pohodě a bez zbytečného stresu, připravují je chovatelé na změnu pomocí tréninku. Za tímto účelem byl do venkovního výběhu umístěn speciální kontejner,“ vysvětlila mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Nováková.

Moderní zoologické zahrady se snaží v maximální možné míře napodobovat chov v lidské péči cyklu ve volné přírodě, kde se obyčejně adolescentní samci po opuštění rodného stáda shlukují do mládeneckých skupin, v nichž stráví část života. V těchto skupinách dospívají jak fyzicky, tak především mentálně.

Tréninkový kontejner je speciálně upravený lodní kontejner, který byl uzpůsoben tréninku slonů chovaných v tzv. chráněném kontaktu, to znamená, že chovatel nikdy nevstupuje do prostoru se slonem, ale je od něj oddělen bezpečnostní bariérou, a trénink je tak založen čistě na motivaci zvířete.

„Samotný výcvik je poměrně náročnou disciplínou. Sloni jsou obecně bázlivá a konzervativní zvířata a pozitivní motivací přimět jedince, aby vlezl do neznámých a stísněných prostor může trvat i několik měsíců. Doufáme ale, že odborná práce chovatelů brzy přinese ovoce a mladý samec se osmělí natolik, aby byl v budoucnu transport možný,“ vysvětluje zooložka Pavla Slavíčková.

Spustit audio

Související