Nejstarší pěvecký sbor na Opavsku oslavil 130. výročí založení

12. říjen 2017
Pěvecký sbor Křížkovský oslavil 130 let existence

Pěveckých sborů jsou v České republice stovky. Jenom některé se ale mohou pochlubit tím, že aktivně a bez přerušení zpívají už pro několikátou generaci. Nejstarším souborem na Opavsku je Pěvecký sbor Křížkovský. Byli jsme u toho, když slavil 130. výročí.

Jsme před sálem v opavské knihovně Petra Bezruče. Právě začíná důležitá zkouška před opravdu slavnostním koncertem. Připomene 130 let sboru, který patří k nejstarším v celé republice.

Není možné nic podcenit. Ví to dirigent Karel Holeš i všichni ostatní kolem klavíru. Přece jen – za pár minut už přijdou první posluchači.

„Zpívám od roku 1987 jako třetí generace naší rodiny. Zpívala moje babička, maminka a já jsem od čtyř let jezdila po soustředěních, lezla pod klavírem dnešnímu panu dirigentovi a pak jsem se hudbě ještě věnovala v LŠU. Tak to šlo, že jsem navázala na rodinnou tradici,“ prozrazuje předsedkyně sboru Hana Kudelová.

V kronikách se můžeme dočíst, že 8. října 1887 se konala ve dvoraně Opavské besedy ustavující valná hromada, která mimo jiné rozhodla o stanovách sboru. Dostal jméno po Pavlu Křížkovském – hudebním skladateli, hráči na mnoho nástrojů a sbormistrovi z Holasovic. Prvním velkým úspěchem sboru bylo v listopadu 1887 nastudování Dvořákovy hymny českého rolnictva.

Tradice rozhodně pokračuje a výjimkou dnes nejsou skutečně věrní členové.

Zkouška končí a dál už rušit nechceme. Pokud se rádi někdy na chvíli zastavíte, abyste prožili obyčejné i neobyčejné tóny, tento letitý sbor je dobrou možností. Už proto, že tady pořád platí, že když už se něco dělá, musí se to udělat poctivě.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • hudba
  • zpěv
  • výročí
  • sbor
  • Opavsko