Největší lůžkový pavilon ostravské fakultní nemocnice je po rekonstrukci

25. červen 2024 07:40

V ostravské fakultní nemocnici skončila oprava největšího lůžkového pavilonu. Blok L má více než 580 lůžek, které doteď fungovaly bez klimatizace. Teď budou mít lidé v pokojích větší pohodlí.  Celá oprava včetně zateplení budovy a nových oken stála 483 milionů korun.

„Objekt z 95 procent fungoval postaru, otvíral okna, prostě větral okny, to znamená v tomhle směru obrovský pokrok vůči pacientům a mělo by to být dnes už všechno klimatizované,“ popisuje náměstek ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Marek Veselý.

V pavilonu L je totiž vůbec nejvíce lůžek, přesně 586. Hlavně v letních měsících tak nemusel být pro pacienty pobyt na pokojích vždy příjemný.

Pavilon je zároveň nejvyšší budovou v nemocnici a instalace vzduchotechniky tak byla náročná. „Ten lůžkový blok je sám o sobě obrovský monument, 14poschoďový, takže to není jednoduché. Když vyměníte 10 světel v jednom patře, tak je v celém objektu potom 140,“ dodává Veselý s tím, že kromě klimatizace se v budově vyměnila i okna a dům je nově zateplený. Tím by mělo dojít k úspoře energií.

Pozitivní změnu vnímá i bývalý ředitel fakultní nemocnice Jaroslav Lux, který byl v 90. letech u stavby pavilonu L. „Rekonstrukce posunula nemocnici dál o 30 let, poté co my jsme ji dostavěli tehdy. Tehdy jsme se snažili uplatnit veškeré moderní prvky ze světa, které jsme pochytili,“ vzpomíná Lux.

Největším oříškem bylo tehdy pro vedení nemocnice, jak do bloku zakomponovat příjemné místo pro setkávání. „Chyběl vlastně vstup, protože ten byl v prostředním monobloku. Nakonec se podařilo ho vybudovat, dnes se mu říká respirium. A opravdu obnáší to pěkné prostředí, kde se setkávají zdraví s nemocnými,“ dodává Lux.

Opravy dělníci zvládli během plného provozu nemocnice, což bylo podle jejího vedení vůbec nejsložitější. V jednu chvíli totiž mohla být uzavřená vždy jen třetina tří pater.

Fakultní nemocnice Ostrava
Spustit audio