Největším hříšníkem v dodržování hygienických opatření je Ostrava

11. říjen 2020

V moravskoslezských městech lidé většinou vládní protiepidemická nařízení dodržují. Dokazují to alespoň data od městských strážníků z okresních měst. Nejvíce přestupků zaznamenali strážníci v Ostravě.  Povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách nebo dodržování omezené provozní doby barů a restaurací kontrolují třeba i strážníci v Havířově.

Společně s havířovskými strážníky jsme na centrální ulici ve městě, kde se nachází hned několik hospod. „Čeká nás tady namátková kontrola hostů, zda sedí v rozestupech daných ustanovením vlády. Takže to zkontrolujeme a uvidíme, co najdeme,“ říká strážník Vilém Čepička.

V celkem zaplněné restauraci je vše v pořádku, strážníci nikoho napomínat nemusí. „Ve večerních hodinách se ještě kontroluje provozní doba. Provozovny ji ale vesměs dodržují i kvůli vysokým sankcím, které jsou stanoveny,“ dodává strážník.

Ne vždy ale provozovatelé hospod omezenou provozní dobu respektovali. S pokusy nechat otevřeno déle se havířovští strážníci setkávali zejména v prvních dnech po zavedení opatření. Teď už se ale strážníci v okresních městech setkávají spíše s jednotkami případů porušení vládních nařízení.

Nejvíce přestupků v Moravskoslezském kraji zaznamenali strážníci v Ostravě. Tam jich museli během podzimu řešit 27. „Z toho dvacet se týkalo roušek a sedm přestupků se týkalo provozovatelů restaurací. Naprostou většinu přestupků týkajících se roušek jsme s občany řešili domluvou,“ říká mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů.

A stejně se strážníci snaží řešit přestupky i v dalších městech. Nejvyšší pokutu, kterou pak mohou za porušení nařízení strážníci udělit, je 10 000 korun.

autor: Tomáš Pika
Spustit audio

Související