Nejvýchodnější bod Česka najdete uprostřed říčky za osadou jménem Bukovec
Slunce osvítí poslední Bukovecké chalupy roztroušené po kopcích Slezských Beskyd téměř o půl hodiny dříve, než na druhém konci naší republiky. A o půl hodiny dříve se s ním večer i rozloučí. Život na nejvýchodnějším cípu naší země běží pokojným rytmem. A hledání skutečného východního mezního bodu Česka je trochu detektivním zážitkem.
Za nejvýchodnějším bodem České republiky se musíte vypravit až na samotný okraj vesnice Bukovec na Jablunkovsku. Ve většině map a turistických průvodců není nijak označen, ale místní obyvatelé se už postarali o to, abyste nezabloudili.
Autem můžete dojet po silnici téměř až k polské hranici, pak odbočit na místní asfaltovou cestu a po pár metrech zastavit na označeném parkovišti.
Zde začíná naučná stezka, která vás dovede až k cíli. Na okolních loukách rostou vzácné orchideje, proto jsou chráněnou rezervací. Vy budete kráčet jejich okrajem po dobře vyznačeném chodníku. Ujdete ani ne kilometr a ocitnete se v lese. A tady už narazíte na první hraniční kameny. Ty novodobé i ty historické z dob Těšínského knížectví.
Až uslyšíte jemné šumění říčky jménem Olecka, jste u cíle. Nemůžete jej minout, je dobře označený a jsou tady dokonce i lavičky. Na kameni si přečtete nápis: Nejvýchodnější bod České republiky. Pokud se však právě u něj budete fotit, měli byste vědět, že skutečný nejvýchodnější bod se nachází ještě o kousek vedle. Musíte za ním do vody. Říčka není hluboká, má břidličné dno a vystupuje z ní jeden atypický kámen – jako by byl jakýmsi hřebenem česajícím vodu. A právě ten by mohl být oním bodem.
A až vylezete z vody, můžete si pro zajímavost přečíst, jak daleko to máte například do Říma. Jako poutník byste tam museli ujít rovných 1 075 kilometrů. Do Bratislavy 250 kilometrů, do Třince 20 kilometrů, ale na Měsíc byste museli z nejvýchodnějšího bodu České republiky urazit téměř 400 000 kilometrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.