Několik obcí na Opavsku plánuje sdílenou obecní policii

21. květen 2024 12:42

Na Opavsku vzniká sdílená obecní policie. Tři vesnice mají plán, jak vyřešit bezpečnost a pořádek, a přitom ušetřit. Potřebného strážníka chtějí platit společně.

Kobeřice, obec u polské hranice. Někdy jsou potíže s parkováním, občas se něco stane, ale jinak je tady dobře, říkají dvě místní obyvatelky.

Přesto by se strážník určitě nenudil, myslí si nezávislý kobeřický starosta Lukáš Kubný. A nejde jenom o nejvíce viditelné špatné parkování řidičů, na které by policista dohlížel. „Mohl by nám taky pomoci s odchytem psů, protože většinou odchytáváme psa v pátek odpoledne nebo o víkendu, kdy zaměstnanci nejsou k dispozici. Taky vandalismus, rozsypané odpadky a podobně,“ říká starosta.

S nápadem půjčovat si strážníka přišel starosta Bolatic Herbert Pavera (TOP 09). Tady pořád platí vyhláška o obecní policii, i když ji vesnice nemá už 7 let. „Několik let znovu mluvíme o obnovení obecní policie, ale bylo by to pro nás příliš drahé, tak se domlouváme s okolními vesnicemi o takzvaném sdíleném obecním policistovi,“ vysvětluje.

Strážník bude stát obce podle odhadu asi jeden milion korun ročně. Staral by se taky o prevenci. „Aby upozorňoval lidi na přestupky, návštěvníkům bude moci poradit, takže by mohl sloužit i jako jakási informační služba,“ dodává Pavera.

Nápad je zatím na začátku a řešit to musí jednotlivá obecní zastupitelstva. A zřejmě také radnice v sousedních Kravařích, kde už městskou policii mají, a právě tam by mohli výrazně pomoci.

autor: Martin Knitl
Spustit audio