Některé domovy v regionu se vrací ke společným aktivitám

2. březen 2021 15:19
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Canisterapie pomáhá v domovech pro seniory (ilustrační foto)

I přes nepříznivou epidemickou situaci rozvolňují některá sociální zařízení opatření aspoň uvnitř domovů. Často už mají po druhé dávce očkování a pořádání aktivit už není tak rizikové. Například v Domě dobré vůle Žáry ve Městě Albrechticích se snažili aspoň v omezeném režimu akce pořádat stále. Klienti totiž trpí demencí, Alzheimerovou chorobou nebo duševním onemocněním a izolace a osamělost by jejich zdraví výrazně zhoršila.

Čtěte také

Aktivizační pracovnice sedí u stolečku se třemi klientkami, které podle zvuků z magnetofonu ukazují na různé obrázky. „Aby byli klienti začleněni, aby přišli na pozitivní myšlenky, aby netrpěli úzkostí, depresemi,“ říká pracovnice.

Bez aktivit se tady museli obejít, když se v domově rozšířila nákaza covid-19. Izolace je ale pro klienty nebezpečná. „U některých byla vidět i apatie, takže jsme se je snažili zapojit, aby tam byla sociální interakce aspoň s ostatními klienty a personálem, aby to nevedlo k agresi,“ popisuje Daniel Jurčík, vedoucí Domu dobré vůle Žáry.

Rozvolnění režimu už po druhé dávce vakcíny zavedli například v Domově se zvláštním režimem v Krnově. Tam už klienti absolvovali canisterapii. „Bylo to ohromné veselí,“ říká ředitelka Kateřina Michalíková s tím, že terapie bude pokračovat i tento týden.

Spustit audio

Související