Někteří krajští zastupitelé berou peníze za práci, do které nechodí

5. srpen 2004

Někteří moravskoslezští zastupitelé berou peníze za práci, do které nechodí. Mnozí z nich jsou členy krajských výborů a komisí, často i několika. Člen takové komise či výboru si přijde na 5400 korun měsíčně, předseda na 7000 korun. Odměnami si vylepšuje příjem většina z 60 neuvolněných moravskoslezských zastupitelů. Politikové ovšem dostávají peníze i tehdy, když na schůzi nepřijdou.

"Tato odměna jim náleží za výkon funkce, a to i v případě, pokud se osobně toho jednání nezúčastní. Náklady na tyto odměny jsou hrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje," potvrdila mluvčí krajského úřadu Kateřina Churá.

Výbory a komise se scházejí jednou za měsíc či za dva. Loni nejvíce chyběla místostarostka Třince Věra Palkovská. Její sociální a zdravotní výbor zasedal třináctkrát, ona přišla jen třikrát. "Výbory sociálně zdravotní bývají v úterky a my téměř co druhé úterý máme jednání městské rady. Konzultuji důležité body, které se probírají na výborech. Myslím si, že svou práci odvádím."

Krnovský starosta Josef Herzig nebyl na pěti z celkem osmi zasedání výboru regionálního rozvoje. Ani jemu nepřipadá, že by bral peníze zadarmo. "Musel jsem třeba odjet nebo jsem byl na dovolené. Nebo něco zrovna do toho termínu padne a za to já prostě nemohu."

Změna je v rukou vlády
Opakem je zastupitel Jiří Krist z Mokrých Lazců. Je členem dvou výborů a jedné komise. Z celkem 29 schůzí se omluvil z jediné. Chování jeho kolegů mu připadá nemorální. "Je to nemorální a nemravné a mi osobně by bylo hanba. A nepřispívá to samozřejmě i k vážnosti těch výborů a pak - řekněme ti samí lidé poukazují na to, že zastupitelstvo se neřídí doporučením výboru, ale je to tak trošku to, že se nám vrací ta naše vlastní nepořádnost a nedochvilnost - nemůžeme se divit."

Zastupitel Jiří Krist by byl pro, aby jeho kolegové, kteří na setkání nepřijdou, peníze nedostávali. Podle krajské mluvčí Kateřiny Churé to však kraj nemůže ovlivnit. Muselo by se změnit nařízení vlády.

autor: Jana Bohušová
Spustit audio