Nepodceňujte členské schůze bytových družstev, vzkazuje Radovan Peterka ze svazu družstev

25. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radovan Peterka ze Svazu českých a moravských bytových družstev v Poradně Ivany Šulákové

Bydlíte v družstevním bytě? A jste členem bytového družstva? Pak byste měli dobře znát svá práva a povinnosti, které vám z tohoto členství vyplývají. Tyto znalosti se vám totiž mohou hodit nejen při běžném užívání vašeho bytu, ale také při převodu členských práv, tedy při prodeji nebo koupi.

„Nepodceňujte členské schůze bytových družstev,“ říká v rozhlasové Poradně Radovan Peterka ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Právě tam se totiž rozhoduje o nejdůležitějších věcech, které jsou s fungováním těchto družstev spojené.

Z praxe ale víme, že je někdy problém, se takové akce zúčastnit – kvůli práci nebo jiným povinnostem proto můžeme vyslat svého zástupce. „Ne vždy musí mít k takovému zastoupení úřední zplnomocnění,“ upřesňuje Radovan Peterka.

Pokud ovšem družstevníci rozhodují o zásadních změnách, například úvěrech, opravách nebo se volí zástupci do vrcholových orgánů bytového družstva, je třeba, aby člověk, který nás bude na takovém jednání zastupovat, měl notářsky ověřené zplnomocnění.

Další záležitosti spojené s družstevním bydlením uslyšíte v záznamu naší Poradny. Jak je to s podíly v družstvu? Jak je to s těmi, kteří jsou nečleny? Co musíte udělat, když chcete podíl prodat nebo koupit? Poslechněte si.

Spustit audio