Nezaměstnanost ovlivnili absolventi škol. Firmám ale stále chybí odborné profese

10. říjen 2023 06:20

Už tři měsíce po sobě v Moravskoslezském kraji přibývá lidí bez práce. Ke konci září jich bylo téměř 40,5 tisíce. I když průměrná nezaměstnanost zůstala stejná, necelých 4,9 procenta, je podle úřadu práce vidět, že se blíží zimní období. A to nejenom kvůli útlumu venkovních prací. V evidenci nezaměstnaných se objevil velký počet absolventů škol.

Jsou mladí, dokončili školu a řeší, co dál. Ne všem to jde snadno. A mají už i první ne zrovna dobré zkušenosti. „Měla jsem brigády na půl úvazku, ale pak už jsem byla nucena se na úřad práce přihlásit,“ popisuje jedna z absolventek. „Firmy nereagovaly, zdůrazňovaly, že nemám praxi,“ dodává další.

Čtěte také

Nezaměstnaných absolventů vysokých a teď už i středních škol výrazně přibylo. Je jich aktuálně téměř 2300. „Je to o více než 750 oproti minulému měsíci a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,6 procenty,“ potvrdila Vladana Purdeková z krajské pobočky úřadu práce v Ostravě.

A jiný pohled na pracovní trh. Očima moravskoslezských firem, které nabízí, aspoň podle evidence pracovního úřadu, dohromady téměř 12 tisíc volných pracovních míst. Mnoho odborných profesí na trhu chybí, práci by dostali hned. „Ať už se bavíme o elektrikářích, zámečnících, programátorech a o všech pozicích, které vyžadují nějakou vyšší kvalifikaci a vyšší odbornost,“ potvrdil Adam Kondělka, personální ředitel průmyslové skupiny firem BR Group.

Chybí také svářeči, frézaři, skladníci, pracovníci specializované údržby. Když nejsou, musí se tomu výroba přizpůsobit, což nebývá jednoduché. „Ale určitě je to náročnější z pohledu plánování a výroby,“ dodává Kondělka.

Nejvyšší nezaměstnanost v kraji je dlouhodobě na Karvinsku – přes 8 procent. Naopak nejnižší, ani ne tři procenta, je na Opavsku. Volných míst pro zájemce je nejvíce v Ostravě, ale také na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku.

autor: Martin Knitl
Spustit audio