Nezaměstnanost v kraji pokořila další rekord

Téměř 111 tisíc lidí hledá práci. S touto zprávou přišly úřady práce v Moravskoslezském kraji. Únorová míra nezaměstnanosti znova překonala historické prvenství a dosáhla 17,6 procenta. Důvodem je především útlum sezónních prací a velký nedostatek volných míst.

I když se počet lidí bez práce zvýšil vzhledem k přelomu roku jen nepatrně, všechny problémy se prohlubují. Ať už jde o dlouhodobě nezaměstnané nebo shánění práce pro starší ročníky. Moravský Beroun, Karviná, Orlová a Osoblaha - to jsou oblasti, kde dosahuje míra nezaměstnanosti až neuvěřitelných 50 procent.

Ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna potvrdil, že místní podnikatelé nemají v podstatě šanci dosáhnout na výraznou finanční pomoc. A to už celé roky. Banky jim nevěří a pro ministerské úředníky jsou to projekty příliš malé. "Kromě zemědělství, které pochopitelně musí mít v tomto regionu prioritu, by to mělo být asi vytváření malých rodinných firem, které budou schopny na bázi zpracovatelského průmyslu zpracovávat to, co se tady vyprodukuje. Ekologické potraviny a podobně."

Pokud vyloučíme hornické profese, připadá na Karvinsku na jediné volné místo 145 lidí. Ředitel tamního Úřadu práce Jiří Montag je přesvědčen, že dokud se nepohnou stojaté vody trhu práce, změní se to jen těžko. "Zaměstnavatelé nevytvářejí volná pracovní místa. A ta místa, která nahlásí, tak jsou většinou jakoby stálá volná pracovní místa, na kterých se střídají uchazeči o zaměstnání. Ve zkušební době třeba není spokojen s tím zaměstnancem, tak ho propustí a zároveň chce dalšího uchazeče, přijme ho a tak dále. Hlavně to je v obchodu a ve službách."

"Mezi slepými je jednookým králem Opavsko," poznamenal s trochou nadsázky Rudolf Hahn z tamního úřadu práce. Tady je totiž situace relativně nejlepší. Míra nezaměstnanosti - 13,1 procenta.

"Snad se všechno zlepší ve druhém čtvrtletí, rekordů už máme dost," shodli se všichni oslovení.