Neziskovkám v Ostravě schází dobrovolníci

20. listopad 2016
Zprávy , Zprávy

Malý zájem o dobrovolnickou práci trápí neziskové organizace v Ostravě. Nejvíce nových uchazečů hledá ADRA, kde jen od loňska klesl jejich počet zhruba o stovku.

Humanitární organizace ADRA jen v krajské metropoli zajišťuje 20 dobrovolnických programů, například návštěvy v nemocnicích nebo v pěstounských rodinách. Velká poptávka je také o společníky pro opuštěné seniory.

Pro důchodkyni Naděždu Onderkovou byla návštěva dobrovolnice vždy vítaným zpestřením: „Když jsem ještě byla doma, chodila za mnou paní z ADRY dva roky. Velice jsme si rozuměly.“

Naděžda Onderková je vitální dáma v letech, kvůli špatnému zdraví ale tráví většinu času na vozíku a svůj byt musela vyměnit za Dům sociálních služeb. Na návštěvy dobrovolnice ale stále vzpomíná.

„Seděla se mnou dvě až tři hodiny a vykládaly jsme si o rodině a různých věcech. Bylo to pěkné,“ popisuje Onderková.

Řada osamělých seniorů ale takové štěstí nemá, proto ADRA pořádá každý měsíc nové nábory.

„Dobrovolníků je stále nedostatek, ale je to asi tím, že je tady v Ostravě hodně potřebných a dobrovolníci se střídají. Někdo vydrží déle, někdo kratší dobu, takže ten počet je potřeba neustále doplňovat,“ dodává Zuzana Kuperová z ostravského centra ADRY.

K ideálnímu chodu centra chybí zhruba 200 lidí. Například teď hledají posily pro novou službu v Léčebně pro dlouhodobě nemocné, kde začala fungovat takzvaná SetKavárna.

„Jsou tam pouze dvě dobrovolnice. Našim snem je, aby se ten projekt se rozšířil a dobrovolníci chodili pravidelně – každou středu,“ říká Jana Zádrapová z Městské nemocnice Ostrava.

S nedostatkem dobrovolníků se kromě ADRY potýkají i další neziskové organizace v Ostravě jako je Charita nebo Armáda Spásy. Všichni se přitom shodují, že pro pomoc potřebným stačí málo - konkrétně hodina týdně a chuť naslouchat.

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio