Noc pro netopýry, jablkový den, festival dřeva, soutěž mažoretek... Vyberte si z našich tipů

10. září 2021

Kam za kulturou, zábavou, pohodou dnes a o víkendu? Pokud ještě nemáte jasný plán, nechte se inspirovat naší nabídkou.

Pátek

Na zámku v Kravařích se od 18 hodin uskuteční Mezinárodní noc pro netopýry. Připraveny jsou zajímavosti ze života těchto tvorů, aktivity pro děti a po setmění pozorování netopýrů v zámeckém parku.

A další noční pozvánka nás zavádí do Opavy. Tam je totiž v rámci Slezské muzejní noci připraven bohatý program ve všech budovách Slezského zemského muzea. Vše začíná v 5 hodin odpoledne a putovat mezi pobočkami muzea můžete až do 22. hodiny.

Na spanilou jízdu krajinou Jeseníků vyrazí nablýskaní veteráni se svými stylově oblečenými posádkami. Trofeo niké Jeseníky 2021 začíná ve Městě Albrechticích a celý den se budou pohybovat na Osoblažsku.

V sobotu 19. září 2020 uspořádal Veteran Car Club České Budějovice jubilejní 50. ročník Veteran Rallye KŘIVONOSKA

A co se večer děje na Hlučínsku? Od 19 hodin zahraje na hřišti v Bolaticích kapela Jelen. Ve Služovicích pak začíná  ve 21 hodin Noční soutěž v požárním útoku mužů a žen.

A ještě pozvánka do Třince, kde začíná Okresní výstava drobného zvířectva. Vydat se na ni můžete do sídla chovatelů na Žižkově ulici. V pátek a v sobotu od 8 do 18 hodin, v neděli pak do 13:30.

Sobota

Hned v 8 hodin  jste zváni na Příborské muzejní ráno do refektáře Piaristického kláštera. Příjemnou hodinku v rámci Dnů evropského kulturního dědictví můžete strávit ve společnosti Vlastimila Bjačka, který předvede hru na gajdy. Poté se můžete vydat na komentovanou prohlídku výstavy Dřevěný svět.

Čtěte také

Odpoledne zas bude živo v externí expozici textilnictví v budově textilky na ulici Opavská v Rýmařově. V 13:30 tam bude promítáním filmu o dějinách textilnictví na Rýmařovsku otevřen nový audiovizuální sál. Následuje vernisáž výstavy malovaných vzorků a poté se můžete od 15. hodin potěšit pohledem na veterány, kteří se před budovou zastaví během své spanilé podhorské jízdy Trofeo niké.

Jablkový den můžete prožít v nejvýchodnějším městě naší republiky, tedy v Jablunkově. Program začíná v parku Adama Szpyrce ve 14 hodin. Kromě moštování ze dvou tun jablek čeká návštěvníky také bohatý hudební program. V něm zahraje například cimbálová muzika Fogáš, houslista Jiří Erlebach či Anna Julie Slováčková.

Ani den bez jablka, to je heslo Martina Ludvíka

Den v lese zas můžete prožít v samotné Ostravě. V Bělském lese se totiž koná Festival dřeva. Od 11 do 16 hodin se můžete seznámit třeba s prací v lese a péčí o zeleň nebo s principy lesní pedagogiky. Připraven je i jarmark, řezbáři a hudebníci. O kus dál, v rekreační zóně Bělského lesa pak společnost OZO Ostrava připravila Ekologický den. Zábavně-vzdělávací akci pro celé rodiny plnou her a doprovodných aktivit lze navštívit od 11 do 16 hodin.

Neděle

V Hradci nad Moravicí se koná Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu. Přijít se podívat můžete od 9 hodin do víceúčelové haly místní základní školy.

Odpoledne v tomto městě pak vyjde průvod věřících na pouť na Slezskou Kalvárii. Začátek je v 14:30 u první kaple a po celou dobu poutě bude vyhrávat hradecký dechový orchestr.

Festival mažoretek a roztleskávaček - Třebíč 2012

A ještě tip pro sportovce a jejich fanoušky. V 10 hodin dopoledne se na Masarykově náměstí v Ostravě  postaví na start běžci v rámci závodu Ostrava city marathon. Možná se na maratonskou vzdálenost necítíte, ale i tak se ještě můžete od 7 hodin ráno registrovat třeba do charitativního běhu.

Do Lichnova na Novojičínsku jste zváni na výstavu trofejí. Už od osmi ráno si tam můžete zastřílet z luku a vzduchové pistole, od 14 hodin je pak připravena ukázka výcviku psů. Výstava končí v 15 hodin.

Oldřišov na Hlučínsku prožívá pouťové veselí. V 10 hodin začíná slavnostní mše v kostele Narození Panny Marie, od 15. hodin si můžete prohlédnout expozici o historii obce a v 19 hodin zahraje dechová hudba Šohajka.

autoři: Romana Kubicová , tif
Spustit audio