Nošovice vznikly kolem roku 1447 a původně se podle všeho jmenovaly Potměnošovice

12. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plastika připomínající vznik obce stojí v Nošovicích před základní školou

Víte, kde byste v našem kraji našli historické Potměnošovice? A kdo byl Potměnoš? Jestli ve vás tato jména vyvolávají otázky, určitě si nenechte ujít následující reportáže. Pozveme vás na Frýdecko-Místecko a nabídneme pozoruhodný příběh s tajemným hrdinou.

Deska s vysvětlujícím textem, která je součástí plastiky

V Nošovicích na Frýdecko-Místecku najdete zajímavou plastiku, která ztvárňuje podivuhodnou figuru velmi úzce spjatou s původem pojmenování obce. Aspoň o tom mluví zdejší pověsti. Co si vybavíte pod jménem Potměnoš?

Nošovice vznikly kolem roku 1447 a původně se podle všeho jmenovaly Potměnošovice. Existují verze o původu tohoto pojmenování. V jedné hraje roli potmě a tajně nošené sukno na valchu, v další zakladatel osady z rodu Potměnošů. Každopádně obojí se odráží ve zmiňované plastice, jak se dozvíte v povídání s Miroslavem Kačmarčíkem, bývalým starostou Nošovic a znalcem místní historie.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová