Nová zdravotnická škola má pomoci řešit problém s chybějícími zaměstnanci

13. září 2017
Zdravotní sestry (ilustrační foto)

Nemocnicím v Moravskoslezském kraji chybí desítky zdravotníků. Problémy hlásí jak krajská zařízení, tak soukromá. Například skupina AGEL proto otevřela vlastní střední školu, ve které si chce připravit odborníky pro své provozy.

„Už jsem předtím devět let chodil do zdravotnického kroužku. Zkoušel jsem i zdravotní školu ve Frýdku-Místku, ale ta se mi tak nelíbila,“ říká Pavel Fusek z Havířova.

Už přes týden si zvyká na prostředí soukromé zdravotnické školy v Ostravě-Koblově. I kvůli klesajícímu počtu zdravotnického personálu v regionu on ani jeho spolužáci nemusí platit školné.

Například Alexandra Škanderu ale zaujal hlavně příslib budoucího uplatnění. „Motivace to je. Po ukončení studia můžete jít pracovat k AGELu do jejich nemocnice,“ říká.

Ve třech prezenčních a jednom dálkovém oboru studuje novou zdravotnickou školu celkem 112 studentů. Absolventi ale do nemocničních provozů skupiny AGEL nutně nastoupit nemusí.

„Je to samozřejmě možné. My je nemůžeme nějakým způsobem nutit, aby u nás zůstali, ale chceme je motivovat, aby u nás zůstali,“ potvrzuje předseda představenstva společnosti AGEL Milan Leckéši.

I proto chtějí studenty motivovat různými typy stipendií. Krom prospěchového jim už od druhého ročníku nabídnou také zaměstnanecké, kterým si chtějí absolventy pojistit.

I přes nejasný výsledek a značné náklady na provoz má otevření školy podle Leckéšiho smysl. „Ten závazek není malý, ale není takový, že by nás nějak zásadně zatěžoval. A je nutný, protože bez personálu nemůžeme provozovat zdravotnická zařízení,“ připomíná.

Podobný problém jako soukromá společnost AGEL řeší také hejtmanství. „Lékařů ve všech krajských nemocnicích potřebujeme zhruba 40 a u sester je to 60 – kdyby se tento personál podařilo sehnat, nebude to ohrožovat chod jednotlivých oddělení v době epidemií, v době vybírání nemocenských. Nicméně momentálně vlastně žádná akutní krize v krajských zařízeních nehrozí,“ říká náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

Také na svých školách tak kraj zavádí stipendia pro budoucí pracovníky anebo nabízí náborové příspěvky.

  • Zpráva
  • zdravotnictví
  • školství
  • Ostrava
  • profese
  • Agel