Novojičínská sjezdovka na Svinci je zavřená. Nemá vodu na zasněžování

2. leden 2018
Sjezdovka Svinec u Nového Jičína

Bez vody na zasněžování se rázem ocitla sjezdovka na kopci Svinec u Nového Jičína. Státní lesy totiž vypustily vodní nádrž, odkud lyžařský klub bral vodu. Sportovci tvrdí, že se o tom dozvěděli pozdě. Lesy ale kontrují, že klub odebíral vodu bez povolení.

Procházím se po dně vypuštěné vodní nádrže Čerťák a pod nohami mi praskají prázdné schránky nějakých vodních živočichů. Před sebou vidím betonový kanál, který by za normálních okolností byl zhruba dva metry pod hladinou vody. Právě tento kanál nabíral vodu pro zasněžování sjezdovky na Svinci.

„Za posledních 15 let na Svinci v Novém Jičíně nebyl nikdy dostatek přírodního sněhu, takže jsme nikdy nemohli provozovat sjezdovku bez technického zasněžování,“ vysvětluje prezident Lyžařského klubu Svinec a radní Nového Jičína Pavel Andrýsek (ČSSD).

Na dolním konci sjezdovky je naprostý klid. Stojí tady opuštěná sněžná děla a také rolba, kterou lyžaři pořídili teprve nedávno. Zavřený je ski bar a také pokladna.

Vodní nádrž Čerťák na opačné straně kopce opravují Lesy ČR. „V současné době se vyměňuje nefunkční šoupě spodní výpusti. Dále plánujeme odtěžení sedimentu, opravu bezpečnostního přelivu, dosypání a opevnění návodní strany hráze. Zkrátka je to kompletní rekonstrukce,“ vysvětluje mluvčí státních lesů Eva Jouklová.

Lyžařům se nelíbí, že se o opravě dozvěděli až v půlce srpna, kdy už nakoupili nové vybavení. „V podobě nového lana na vleku, v podobě nových teleskopických závěsů. Koupili jsme dělo, takže ekonomicky je pro nás ta situace nepříjemná. Přicházíme o záruční doby,“ dodává Andrýsek.

Kanál pro čerpání vody na zasněžování na vypuštěném dně vodní nádrže Čerťák

Klub na povolení zapomněl

Jenže podle Evy Jouklové používali lyžaři vodu na zasněžování až dosud neoprávněně. „Pokud má lyžařský klub nějaké investice pro tuto sezónu, tedy jestli už je vynaložil, pak s vědomím, že nemá od roku 2008 povolení k nakládání s vodami,“ upozorňuje mluvčí Lesů ČR.

Pavel Andrýsek připouští, že si klub skutečně zapomněl povolení vyřídit a teprve teď desetileté zpoždění dohání. Sezóna bez provozu může podle něj sjezdovku stát hlavně dobrou pověst. S dodatečnými náklady by mohlo pomoct město.

„Když lyžařský klub bude chtít nějaké dofinancování za tréninky, kdy bude samozřejmě trénovat jinde, tak si myslím, že město v tomto pomůže. Stejně jako pomohlo plaveckým klubům a basketbalovému klubu, když se rekonstruovala sportovní hala s bazénem,“ říká starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD).

Lesy ČR plánují, že nádrž Čerťák budou napouštět až na konci příštího roku. Novojičínští lyžaři se tak na svou sjezdovku budou smutně dívat minimálně i následující zimu.

Sjezdovka Svinec u Nového Jičína
  • Zpráva
  • správa
  • rekreace
  • lyžování
  • sjezdovka
  • Nový Jičín