Novojičínský soud otevřel případ brutálního policisty

17. červen 2004

Případ policisty ze Studénky, který vloni na podzim zmlátil cyklistu, dnes začal projednávat novojičínský Okresní soud. Václavu Filipcovi se tehdy nelíbilo, že muž se nechal na kole táhnout svým psem. Případ vyvolal ve Studénce bouřlivé reakce. Lidé podepisovali petici, ve které žádali Filipcův okamžitý odchod od policie.

Policista Václav Filipec považoval jízdu, při které se Vlastimil Sklenák nechal na kole táhnout svým psem, za závažný dopravní přestupek. Proto ho s kolegou zastavil a začal zjišťovat jeho totožnost. Cyklista ale u sebe občanský průkaz neměl a své jméno prozradit odmítl, protože byl přesvědčen, že se ničeho nedopustil. Souhlasil s předvedením na policejní služebnu. Ještě před tím ale dostal několik ran obuškem.

"Všechno probíhalo v klidu. Ještě jsem si nechal přiložit pouta. Myslel jsem, že je to běžná praxe. Když jsem viděl, jak mi to kolo odložili u plotu, tak jsem říkal - zabezpečte mi to kolo a psa, než půjdu s vámi. On mi na to říká, že to není jejich starost, pes může být nemocný. Na to jsem jim odvětil, že s nimi nepůjdu, dokud mi to nezabezpečí. A tak to vlastně začalo," vzpomíná Vlastimil Sklenák na loňský incident. "Pan Filipec mě praštil desetkrát a nejhorší byla rána přes ledviny. Pouta jsem měl asi hodinu a půl."

Zbitý muž měl na zádech, hýždích a stehnech rozsáhlé zhmožděniny a krevní podlitiny a v moči měl krev. Přítomný soudní znalec z oboru lékařství označil intenzitu policistova útoku za střední. Sklenák se ze svých zranění léčil několik týdnů.

Šikana a brutalita
Spolu s Filipcem stanul před soudem i velitel hlídky Miroslav Terrich, který všemu přihlížel a nezakročil. Státní zástupce Alois Dlouhý potvrdil, že policisté byli oprávněni předvést muže ke zjištění totožnosti na služebnu. "Byli ovšem oprávněni tak učinit zákonným způsobem a nikoli pomocí šikany a brutality. Jsou podezřelí z toho, že nezákonně použili pouta a obušek, nezajistili jízdní kolo a psa cyklisty, které ponechali na místě. Cyklistu předvedli na obvodní oddělení, kde ho ponechali nejméně hodinu a půl spoutaného, aniž by mu zajistili lékařské ošetření."

Státní zástupce Alois Dlouhý prozradil, že s tak agresivním útokem policisty se v rámci své praxe ještě nesetkal. Obžalovaný Václav Filipec nechtěl celou záležitost vůbec komentovat. "Odmítám se vyjadřovat," řekl pouze.

Kvůli nepřítomnosti klíčového svědka bylo soudní líčení odročeno. Za ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného činitele hrozí policistům až tříletý pobyt za mřížemi.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio