Nový kříž na Bílé Hoře ukazuje cestu ke smíření

7. listopad 2020

Zítra uplyne čtyři sta let od osudné bitvy na Bílé Hoře. Při té příležitosti bude v pražské Aleji Českých exulantů odhalen nový kříž, který má neobvyklou podobu. Vyroben je z oceli a titanu a má dvě horizontální ramena, která ukazují do čtyř světových stran.

Autorem nového kříže na Bílé Hoře je benediktin a umělecký kovář Abraham Fischer z opatství Königsmünster v německém Menschede. Kříž je pozoruhodný tím, že je třídimenzionální.

Abraham Fischer: „Jedna jeho osa vede od Letohrádku Hvězda, což bylo sídlo moci, ke klášteru benediktinek, který je místem pokoje, naděje a jistoty. Jedná se o propojení tří křížů – dva z nich jsou zrezivělé a symbolizují konflikt dvou stran, zatímco třetí je ze zářivě modrého titanu, který symbolizuje nebe, tedy tu třetí cestu, která skutečně přináší mír. To je základní koncept tohoto kříže.“

Jak ale Abraham Fischer dodává, lidé v kříži nacházejí i jinou symboliku.

Abraham Fischer: „Lidé jsou nejdřív překvapeni, protože ten kříž je neobvyklý. Hodně mluví o schodišti, které v tom vidí. Ale v současné době se lidé hodně zajímají o to, co kříž znamená v aktuální situaci pandemie. Považuji za důležité, aby lidé zůstali solidární a to i v kříži. Kříž je symbolem těžkého a namáhavého období, je velkou výzvou k tomu, abychom se jeden od druhého nevzdálili, i když nesmíme být spolu, ale abychom zůstali v kontaktu.“

Opatství Königsmünster, kde kříž vznikl, bylo založeno v roce 1928 a žije v něm 50 mnichů. Někteří z nich pracují v kovářské dílně a kříž na pražské Bílé Hoře vztyčili ve třech.

Nový kříž na Bílé Hoře v Aleji českých exulantů

Abraham Fischer: „Není to památník bitvy na Bílé Hoře, ale je to monument pro budoucnost. To pro mě byla ta první idea, že nám nejde o zobrazení dějin, ale že chceme dát impuls do budoucnosti. Často mám nějaké nápady, ale druhá věc je, jak je zrealizovat. Tvorba nespočívá jen v nápadu, ale také v jeho provedení v proporcích, musí to být vyrobitelné. A proto je dobré, že jsem zároveň kovodělník a na tu výrobu mohu sám dohlížet. Taková je cesta k tak velkému objektu.“

Pokud kříž leží a není pevně zakotven v zemi, vypadá jako protitanková zábrana.

Abraham Fischer: „Pokud leží, je ve stabilní a pevné pozici. Ale pokud ho chci postavit, musím dávat pozor, aby zůstal stát. To znamená, že vytvářet bariéry umí lidé velmi snadno, ale vytvářet ukazatele cesty je pracné. Úkolem nás křesťanů v tomto světě je proměňovat bariéry v ukazatele a otevírat nové cesty.“

Kříž od Abrahama Fischera objednaly sestry benediktinky, které od roku 2007 žijí v klášteře na Bílé Hoře. A jak říká sestra Francesca Stanislava Šimuniová, s jeho prací se setkaly už v Německu.

Pražské benediktinky u nového kříže na Bílé Hoře v Aleji českých exulantů

„On v roce 2017 vyrobil Kristuskreuz pro výročí reformace a nám se tak líbil, že nás napadlo mít podobný k 400. výročí bitvy na Bílé Hoře. Pro nás je důležité, aby to byla ekumenická připomínka, tak nás napadlo, jestli si nepůjčíme tento reformační kříž, protože je tak úžasně jednoduchý a jako symbol úžasně silný.“

Také podle jejích slov má kříž o to větší význam v době koronakrize.

„Cítíme, až nás to překvapilo, jak ten kříž smíření je právě teď silný symbol i pro takovouto dobu velké nejistoty, pandemie a umírání lidí. A přemýšlíme o tom, jak ho můžeme představit, aby byl přístupný pro všechny, aby se to netýkalo jen té historické události – ale té se to nemělo týkat nikdy. My jsme opravdu chtěli, aby to 400. výročí bylo příležitostí pro druhé dozvědět se o tomto krásném poutním místě a zároveň o tom, že i když má tak složitou historii, je to místo, kam můžou všichni přijít, kde jsou vítáni, kde se můžou cítit dobře a prožít něco pozitivního.“

Zítra bude klášter celý den otevřen pro osobní modlitbu a zapálení svíce pro uzdravení. Navíc v jeho ambitech je až do 1. prosince k vidění výstava 400 let od bitvy na Bílé Hoře. A v oknech svých domovů mohou lidé zítra od 20 hodin rozsvítit svíci za uzdravení svých blízkých, lidských vztahů i celé planety.

Spustit audio