O sportovním Jánošíkovi

9. únor 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Zatímco pozornost hokejových fanoušků se v nadcházejících dnech bude ubírat zejména k reprezentaci a třetímu dílu Euro Hockey Tour, dnešní sportovně laděná poznámka se vrací ještě k extraligovému dění, které je letos v jednom směru výjimečné.

Sparta Praha - play out, Kometa Brno nejspíš také play out… Pozor, tady nejde o škodolibou radost Ostraváka nad špatnými výsledky klubů z měst, se kterými nás pojí jistý druh sportovní rivality. Tentokrát jde opravdu o něco jiného. Sparta disponuje letos nejvyšším rozpočtem v lize, který činí zhruba 130 milionů korun. Výsledky? Tragické.

Zřejmě druhý nejvyšší rozpočet v soutěži, asi stodvacetimilionový, má brněnská Kometa, která opět před sezónou mohutně posilovala, a vypadá to, že i ji nejspíš zbudou oči pro pláč. Dalším v řadě z pěti nejlépe zajištěných jsou Karlovy Vary. Ano, ty, pro které by nepostup do vyřazovacích bojů znamenal v kontextu loňska už opravdovou tragédii.

V tomto je letošní sezóna výjimečnou a fanouškům dává naději, že ona pravá sportovní idea, tedy že pověstný David může triumfálně skolit onoho Goliáše, ještě žije. V tomto ohledu jsou dokonalým příkladem hokejové Vítkovice. Pravda, teď trochu v útlumu, ale ruku na srdce, kdo by to byl řekl, že po jarním exodu budou téměř celou základní část zápasit o první nebo druhé místo v tabulce? Nestává se to často, aby ve světě „profi“ sportu byly tyto Jánošíkovské úkazy na denním pořádku. Ale když přijdou, tak je to pro sportovního novináře snažícího se o jakous takous neutralitu, a troufám si říct i nepříliš zaujatého fanouška, fajn.

Nejen že se pročistí trochu stereotyp, kdy všichni favorizují na vítězství už dopředu toho nejbohatšího, ale těmito sportovními tragédiemi solventních se ukáže, že například cosi v jejich vedení není v pořádku. Největší význam mají tyto výsledkové anomálie pro chudé kluby. Ty mají motivaci znovu a znovu svádět svůj boj s nedostatkem financí a nadále živit svůj sen, že i je jednou potká třeba takové menší Nagano.

autor: ras
Spustit audio