Obce na Bruntálsku zvyšují poplatky za odpad. Rostou totiž náklady na likvidaci

29. říjen 2023 07:20

Lidé na Bruntálsku musí v některých obcích a městech platit víc za odpad. Tamní radnice ale chtějí své obyvatele přimět k větší zodpovědnosti a snaží se je motivovat k třídění. Zákon navíc počítá s tím, že by měly obce vytřídit do roku 2025 minimálně 60 procent odpadu.

Náklady na likvidaci odpadu stále rostou. Pociťují to také obce na Bruntálsku i jejich obyvatelé. Některé radnice se ale snaží ulehčit svým pokladnám a zavádějí nové systémy na odstranění odpadů.

Čtěte také

Pro Město Albrechtice je nejdražší položka odvoz. Tamní radnice se tak rozhodla snížit výdaje na dopravu a poplatek zůstává dlouhodobě na 600 korunách. Starostka města Jana Murová (ANO) říká, že lidé mohou na odpadech taky ušetřit. 

„Domácnosti, které se chovají zodpovědně a snaží se třídit – mají dejme tomu kompostéry, nebo bio nádoby, evidujeme pytlový svoz papírů a plastů – se dokonce náklady za odpady na rok 2024 rapidně sníží. Ale je tady malá skupinka domácností, která to má lidově řečeno na háku, nechová se společensky odpovědně a u ní dojde k navýšení poplatku,“ dodává starostka.

Krnov letos zvedl poplatek z 540 korun na 780 korun. Přesto město doplácí za likvidaci odpadků vice než polovinu. Krnovská radnice ale zavedla nový systém svozu odpadů. Lidé v malých bytovkách a rodinných domech můžou bezplatně žádat o vlastní nádoby na třídění.

„Finanční motivační systém není vhodný pro města naší velikosti. Tento tip motivace je natolik časově náročný a ekonomicky drahý, že ušetřené finance ze snížení množství směsného odpadu ani zdaleka nepokryjí tyto zvýšené náklady,“ vysvětluje mluvčí krnovského městského úřadu Dita Círová. „Ceny za skládkování rok od roku rostou, proto se snažíme motivovat naše občany k třídění. Čím více se bude třídit, tím méně odpadů budeme vozit na skládku,“ dodává.

Svozy odpadu zdražili radní mimo jiné taky ve Vrbnu pod Pradědem. Radnice v Bruntálu poplatek zvedla z 550 na 900 korun.

autor: Adam Tomáš
Spustit audio

Související