Obce se bojí o své investice

6. srpen 2004

Jedním z nejvíce využívaných evropských finančních zdrojů je fond PHARE. Informace o dočasném zastavení dotací z tohoto fondu způsobila rozpaky. Na většině radnic se dnes rychle zjišťovalo, zda se opatření Evropské komise netýká právě dotyčné obce. I když ministerstvo financí ujišťuje, že pracuje na vyřešení situace, starostové se obávají dalších komplikací.

Je třeba změnit systém schvalování projektů - píše se ve zprávě Evropské komise na adresu České republiky. Je to detail, který musíme urychleně vyřešit, vzkazuje zase obratem ministerstvo financí. V důsledku to ale znamená zastavení přísunu peněz pro všechny projekty schválené po 4. srpnu.

Mluvčí ministerstva Marek Zeman potvrdil, že v září pojede do Bruselu český tým, aby vysvětlil, že se u nás nic nepřesného neděje. "Uděláme všechno pro to, aby došlo k brzkému vyřešení. Ty smlouvy, které byly uzavřeny před 4. srpnem, jsou platné a budou proplaceny."

V každém případě se dnes snad na všech radnicích zjišťovalo, zda to nemůže mít důsledky pro dotyčnou obec. Opava nebo například Havířov si oddechly. Naopak Bruntál čeká, co bude dál. Ve hře je investice za 14 milionů korun. "Žádáme o grant z programu PHARE 2003 na realizaci projektu nazvaného Rekonstrukce příjezdových komunikací k podnikatelským subjektům v areálu bývalých kasáren v Bruntále. Tento projekt může výrazným způsobem oživit zmíněnou část města a především může napomoci k vytvoření dalších pracovních míst ve městě. Pětadvacetiprocentní podíl města na financování akce už schválili zastupitelé v únoru," poznamenal mluvčí městského úřadu Jiří Ondrášek.

"Co nás může ohrozit, jsou průtahy," říká náměstek ostravského primátora Vít Ruprich. Investice se totiž zastavují velmi těžko. "Samozřejmě může to znamenat ohrožení nejen města, ale i městských obvodů, protože se schvalovaly a podávaly ještě tři projekty. Byla tam například rekonstrukce Stodolní, cyklostezky a podobně. Samozřejmě, že zpoždění by se určitě města a městských obvodů dotklo."

Celkově jde o 60 milionů eur určených především do oblasti životního prostředí, dopravy a podpory podnikání. Česká republika získala od roku 1990 přes 35 miliard korun. Na to, kdy budou dotace z fondu PHARE obnoveny, starostové čekají s velkou netrpělivostí. Záleží ale na tom, jak vládní úředníci v Bruselu uspějí.

autor: mrk
Spustit audio