Obliba sdílených zahrad roste. Jedna z nich je i v opavské památkové zóně

9. červenec 2021 08:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy jahoda

Vypěstovat vlastní jahody nebo rajčata si můžete i uprostřed historické památkové zóny ve městě. Už 7 let funguje v centru Opavy takzvaná sdílená zahrada. Skupina dobrovolníků využila zanedbanou plochu a postupně ji proměnila na společenské, a dokonce i kulturní centrum. Podobných zahrad anebo sadů v poslední době přibývá.

Za kaplí svaté Alžběty uprostřed města často někoho uvidíte sehnutého nad záhony. Jedna z maminek právě přišla s dětmi pro úrodu. „Je to fajn cestou do města si utrhnout rajče nebo jahodu,“ usmívá se.

Roky tady rostly jenom metrové kopřivy. Pak stačil jenom nápad něco s tím udělat, vzpomíná Kateřina Skalíková ze spolku Za Opavu, který se o tuto zahradu stará. „Společně tady hospodaří šest až osm rodin. Potkáváme se, dělíme o údržbu, někdy dokonce i o výpěstky a dělíme se o radost,“ popisuje Skalíková.

A všechny to, jak říká, bavilo tak, že se na části zahrady dokonce objevuje i malé pódium. A stává se z ní i kulturní centrum. „Kromě toho, že zahrada funguje jako komunitní pro farmaření, tak ji často otvíráme i veřejnosti. Například v rámci zahradních slavností,“ dodává Skalíková.

Při slavnostech se nejenom koncertuje, ale okolo stojí i stánky tře, vaří se guláš a lidí chodí stále více. Jednou ročně slavnost už nestačila, takže teď bývají dvě – jedna v červnu a druhá v září.

Vznikají nejenom další zahrady, ale i sady. Třeba za městem. I tam se také chodí na dobrovolné brigády.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související