Od bitvy, která se do novojičínských dějin zapsala největším počtem obětí, uplynulo 400 let

28. srpen 2021

Stovky vojáků císařské posádky tehdy podlehly vojsku protestantského vévody. Pohřbeny jsou v místě dnešní Španělské kaple.

25. červenec 1621, třicetiletá válka, město Nový Jičín. Proti sobě stojí císařská posádka a vojsko protestantského vévody Jana Jiřího Krnovského, které má velkou početní převahu. Výsledkem řeže je na pět set padlých, téměř výhradně císařských. Podrobnosti bitvy zná kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík, ostatně s nedalekým Kunínem slavná bitva taky souvisí.

Španělská kaple v Novém Jičíně stojí na vyvýšenině. Kdysi za městem, dnes uvnitř zástavby. Vznikla v místě, kde po bitvě skončila v zemi těla pobitých císařských vojáků. Jejich posádku doslova zdrtily slezské jednotky Jiřího Krnovského. Uvnitř kaple visí obraz, který události novojičínské bitvy připomíná. Kapli jsme navštívili společně s historikem Radkem Poláchem z Muzea Novojičínska.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.