Od soboty mohou chodit návštěvy do domovů pro seniory. Musí projít testem

4. prosinec 2020 19:27
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Testování na Covid-19 v domově seniorů.

Zítra by se měly pro návštěvy otevřít domovy pro seniory a další sociální zařízení. Rozhodla o tom vláda. Kdo přijde, musí mít ale platný PCR anebo antigenní test.

Některé domovy tento test udělají při vstupu na recepci, ale záleží na tom, jestli to organizačně zvládnou, uvedl náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL). Proto doporučuje všem návštěvám, aby do příslušného domova raději dopředu zavolaly. Vzorky může odebírat jen zdravotnický personál.

„V některých malých zařízeních jsou pouze jedna či dvě zdravotní sestry a ty mají svou práci o klienty. Nemohou během tohoto odskakovat na recepci a odebírat dále ještě antigenní testy návštěvám,“ dodal náměstek.

Nabídka nemocnic

Lidé, kteří chtějí zítra navštívit své příbuzné v domovech pro seniory, mohou využít nabídku některých nemocnic v kraji. Od 8 do 10 hodin tam budou testovat právě tyto návštěvy. Odběry v nemocnicích jsou podle Navrátila náhradním řešením.

„Je to ve Fakultní nemocnici Ostrava, v krajských zařízeních nemocnice Opava, Frýdek-Místek, Havířov, Třinec a Krnov,“ vyjmenoval náměstek Navrátil.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související