Odboráři zůstávají ve stávkové pohotovosti

14. červen 2004

Odboráři z Ispatu Nová huť se nevzdávají myšlenky, že budou jeden den protestovat. I když se v pátek kvůli chybějícím podpisům stávka za vyšší platy nekonala, zůstávají ve stávkové pohotovosti. Konference podnikové odborové rady v pondělí rozhodne, co dál. Připomeňme, že se odbory s vedením podniku přou o výši letošního průměrného platu. Odboráři požadují 25 tisíc korun, zaměstnavatel navrhuje o dva tisíce méně.

Lidé z huti se do stávky příliš nehrnou - bojí se, že když budou protestovat, přijdou o místo. Ke stávce, kterou nakonec odbory odvolaly, se jich nepřihlásila ani polovina. Ke všemu pak více než 800 svůj podpis na seznamu vymazalo.

V pondělí rozhodne o dalším postupu konference podnikové odborové rady. Ekonom odborů Nové huti František Saidl připustil, že v této situaci je možné zmírnit platové požadavky na zaměstnavatele, protože jinak bude mezi lidmi převládat strach z tvrdého postupu a možných následků. Tak jako u těch, kteří se na poslední chvíli vyškrtli ze seznamu stávkujících. Podle Saidla by to ale znamenalo velké omezení síly odborů.

"Jedna taková základní varianta je poučit se z této porážky, posílit se a setrvat v tom boji za zaměstnance. Samozřejmě druhá varianta je hledat nějaké jiné řešení, které by znamenalo smířit se s tím, že z Nové huti už dále bude fungovat dominantní zaměstnavatel, který bude v podstatě určovat, jak se mají odbory chovat a odbory pouze se budou přizpůsobovat," míní Saidl.

v ocelárně

Odbory jsou ochotny ustoupit ze svých požadavků a průměrnou výši platů přiblížit návrhu zaměstnavatele. Stávková pohotovost v Ispatu Nová huť (INH) stále trvá. Odboráři ale jen těžko skrývají ztrátu pevné půdy pod nohama. S jasnou podporou v boji za vyšší mzdu už totiž počítat nemohou.

Vedení vyčkává
Vedení INH uvedlo, že se jednání nebrání, o ústupcích ale zatím odmítá hovořit. "Počítáme s budoucím jednáním. Záleží ale na podnikové odborové radě, jaký mandát dostane na konferenci, která bude svolána v nejbližších dnech. Hovořit o ústupcích je teď předčasné a budou případně obsahem vyjednávání," reagoval na následném setkání novinářů s vedením personální ředitel INH Jiří Gwozdz.

autor: mrk
Spustit audio