Odborový svaz Kovo vyhlásil stávkovou pohotovost

Odboráři všech hutních podniků v zemi jsou ve stávkové pohotovosti. Jejich svazu KOVO se totiž zatím nepodařilo s vedením českých hutí uzavřít vyšší kolektivní smlouvu na letošní rok. Ke kroku směřujícímu ke stávce v odvětví hutnictví železa přistoupily odbory po osmi měsících neúspěšných jednání.

Takzvaná vyšší kolektivní smlouva má podle odborářů zajistit výhody nad rámec zákoníku práce. Je to zvyšování mezd, dovolená navíc a další sociální výhody. Oceláři se bojí, že teď o dříve vydobyté výhody přijdou. Místopředseda OS KOVO Jaroslav Souček tvrdí, že bez oborové smlouvy si nemohou vyjednat pracovní podmínky ani odboráři v jednotlivých firmách. "Už pro letošní rok se nepodařilo v Třineckých železárnách sjednat navýšení tarifních mezd, to znamená těch zaručených mezd. Ve firmách pana doktora Zemka se nepodařilo sjednat zkrácenou týdenní pracovní dobu a dovolená se vrací na kvótu čtyř týdnů jako v zákoně. Do této doby jsme měli vždy uzavřen jeden týden navíc."

S tím ale nesouhlasí předseda Odvětvového svazu hutnictví železa a generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala. Právě tento zaměstnavatelský svaz přitom odboráři viní ze záměrného bojkotu vyšší kolektivní smlouvy. "Tato kolektivní smlouva se v době, kdy je české hutnictví nejednotné a rozbité různými vlastnickými subjekty, stala přežitkem," řekl Cienciala. "Já za to nemůžu, že některé podniky to chtějí používat jako nějakou nátlakovou záležitost na managementy a vlastníky."

Ocelářští bossové dostali od odborářů ultimátum. Pokud si s nimi do konce března nesednou za stůl a nezačnou jednat o vyšší kolektivní smlouvě, vyhlásí výstražnou stávku.