Odvolací soud v Ostravě dnes rozhodne v kauze tragické nehody ve Studénce

8. říjen 2020 00:16
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Neštěstí ve Studénce se stalo 8. srpna 2008. Vlak tam narazil do rekonstruovaného mostu, který se zřítil na koleje.

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dnes rozhodne, jestli platí zprošťující rozsudek v kauze Studénka. Okresní soud už dvakrát desítku obžalovaných osvobodil. Státní zástupce se vždy odvolal. Obžalované podezírá z toho, že řadou  pochybení způsobili pád mostu, do kterého v srpnu 2008 narazil rychlík. Neštěstí si vyžádalo osm lidských životů.

Richard Salomon před 12 lety cestoval rychlíkem, který místo v Praze skončil v troskách studéneckého mostu. Snaží se klíčová jednání soudu sledovat, i když se mu vzpomínky pořád vrací.

„Zase se mi v noci špatně spalo, protože mám strach, aby se podobná tragédie neopakovala. A byl bych rád, kdyby byl viník potrestán. Hlavně kvůli pozůstalým a poškozeným zraněným,“ svěřil se Richard Salomon.

Čtěte také

Už dvakrát Richard Salomon a další cestující nebo příbuzní obětí slyšeli, že obžalovaní jsou nevinni. Důvod? Přes řadu posudků se podle novojičínského soudce Jaromíra Pšenici nepodařilo objasnit, proč most spadl.

S tím krajský žalobce Pavel Šára nesouhlasí. „Považuji rozsudek Okresního soudu v Novém Jičíně za  nezákonný a neodůvodněný. A proto bylo podáno odvolání,“ uvedl Šára.

Obhájce Tibor Rovňák je bývalým soudcem a potvrzuje, že jde o hodně složitou kauzu. „Je to nejsložitější věc, se kterou jsem se potkal. Jak po skutkové, tak po právní stránce,“ řekl Rovňák.

I do dnešního jednání se promítnou epidemická opatření proti nákaze. Potvrzuje místopředseda soudu Igor Krajdl. Při dodržení všech epidemických opatření se do lavic pro veřejnost vejde cca 30 lidí.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy