OKD protestuje proti novele horního zákona

31. srpen 2005
Zprávy , Zprávy

Nedávno schválená novela horního zákona je znova terčem kritiky. Poté, co si obce vybojovaly zachování příspěvků kvůli poddolovanému území, se do hry dostávají samotné těžební společnosti. Firma OKD plánuje dokonce ústavní stížnost, protože upravený zákon údajně odporuje základním právním předpisům. Problém se týká uzavírání smluv s lidmi, kteří žijí v těžební oblasti. Konkrétně při výkupu nemovitostí.

OKD protestuje proti tomu, že v novele se nakonec neobjevil takzvaný koeficient prodejnosti ze znaleckých posudků. V důsledku to znamená, že firma nemůže nabídnout nižší cenu a naopak majitelé domů na tom vydělají. Mluvčí OKD Věra Breiová to považuje za násilné omezení dříve povoleného podnikání.

"Koeficient podnikání bychom při výkupech nemohli uplatňovat pouze my, zatímco výkupy jiných organizací by tento koeficient nadále uplatňovaly. Byla by to jednoznačně diskriminace," míní Breiová.

OKD, ředitelství

Opačný názor má poslanec Jaroslav Gongol (KSČM), který změny v novele prosadil. Znevýhodnění těžebních firem je podle něj naprosto logické. "Ti lidé, kteří mají ten domek nebo jiný majetek poddolovaný, přece za to nemohou. Za to může těžař a on jim nakonec dává pouze 62 procent odhadní ceny. Myslíte si, že je to normální?"

OKD si ale myslí něco jiného. Podle novely by se totiž měla dohodnout i s těmi majiteli domů, kteří nežijí přímo na poddolovaném území. I tam, kde se - jak říká mluvčí OKD Věra Breiová - nedá předpokládat žádná škoda. "Smlouvu byste měl uzavírat o nějakých předpokládaných škodách a vy víte, že tam ty škody pravděpodobně nebudou. Tím pádem nevíte, čeho by se ta smlouva měla týkat."

Spor o to, jaké právo a povinnosti má vůči obyvatelům těžební společnost, se možná dostane až před soud. Dá se předpokládat, že OKD své prohlášení dodrží. Pod částí obce Doubrava leží totiž několik milionů tun velmi kvalitního uhlí.

autor: mrk
Spustit audio