Oldřišov na Opavsku má zpátky svou dominantu. V zámku bude kulturní centrum i obecní úřad

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V budově bude obecní úřad, kulturní centrum, knihovna, zázemí pro spolky

Oldřišov na Opavsku je další obcí v našem kraji, která se může pochlubit nově opraveným zámkem. A můžeme říci i zachráněným, protože někdejší barokní sídlo bylo ve velmi špatném stavu. Už zítra se památka poprvé otevře a kdokoliv si může prohlédnout, jak to vypadá uvnitř. Zámek bude mimo jiné sloužit jako kulturní centrum a přestěhuje se tam i obecní úřad.

Od druhé poloviny 17. století byl chloubou obce, ale po druhé světové válce sloužil státnímu statku a beznadějně chátral. Teď už je všechno jinak. Nezávislý starosta Oldřišova Petr Toman ukazuje velký obraz v novém slavnostním sále.

Slavnostní sál s velkým obrazem, který zachycuje tři dominanty obce

V přízemí budou lékaři, v prvním patře obecní úřad, využije se všechno. „V druhém patře se nachází klubovna, kde se mohou scházet senioři, svou činnost zde mohou vyvíjet spolky. Další místnost bude časem věnovaná historii obce a v další části patra je knihovna,“ vyjmenovává starosta.

A kdo přijde, může si prohlédnout třeba figurínu v životní velikosti v dobovém historickém kroji. Takto nějak se tady kdysi chodilo po návsi.

„Celkové náklady na rekonstrukci objektu včetně okolí – vybudování parkovacích ploch, dláždění, chodníků, interiérů – cca 40 milionů korun. Dnes už je ta šťastnější doba, než když jsme tady poprvé přišli a rekonstruovat začínali. Člověk si dělal otazníky, jestli se vůbec toto dílo podaří. Dnes už můžeme říct, že se podařilo a že bude sloužit ke svému účelu,“ dodává starosta.

Na zámku v Oldřišově

Oldřišovský zámek je další zachráněnou památkou na Opavsku a když k tomu připočítáme sousední rybník, vzniklo tady skutečně úplně nové místo, kde stojí za to se zastavit a třeba chvíli posedět.

Spustit audio
autor: mrk

Odebírat podcast

Související