Opavská policie se připravuje na fotbalové chuligány

policie

Opava v neděli změří své fotbalové síly s ostravským Baníkem. Utkání budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření, protože jsou stále v živé paměti květnové výtržnosti, které způsobily desítky zranění a statisícové škody. Tehdy přijel do Opavy speciální vlak plný ostravských fanoušků a policejní těžkooděnci měli plné ruce práce. I když se předpokládá, že se nebude řádění chuligánů opakovat, policie nenechala nic náhodě.

Po květnovém odjezdu agresivního jádra baníkovských fanoušků zůstala ve městě a na stadionu doslova spoušť. Jediný trest směřoval na opavský klub, který dostal mimo jiné dvousettisícovou pokutu. Proto v neděli přibude hlídkujících pořadatelů. Ve stáncích by se neměl prodávat alkohol a policie se neobjeví přímo na stadionu. Opavský primátor Zbyněk Stanjura doufá, že válka s policií se tentokrát městu vyhne. "Pevně věřím, že půjde jenom o sportovní zážitky. Doufám, že ty květnové události byly výjimkou."

Původně se mělo hrát až ve 20 hodin, ale z bezpečnostních důvodů se podařilo prosadit denní světlo, takže první výkop bude v opavských Městských sadech k vidění už v 17 hodin. Policejní opatření rozhodně budou důsledná, říká mluvčí opavské policie René Černohorský. "Do bezpečnostní akce jsou zapojeni policisté celého okresu Opava, připraveny budou posily i z dalších okresů. Fanoušci, kteří způsobí jakékoliv protiprávní jednání, budou ihned zadrženi. Počítáme s rychlým řešením v podobě využití institutu zkráceného řízení."

fotbal a násilí

Určitým rizikem je razantní omezení počtu vstupenek pro ostravské fanoušky. Těch se dostanou na tribuny pouhé čtyři stovky, takže co se bude dít u vchodu, těžko říci. Je to ale jediná možnost, jak zamezit výtržnostem přímo na hrací ploše, dodává místopředseda představenstva SFC Opava Václav Klučka. "Těch 400 vstupenek je ta spodní mez daná projekty a pro toto velmi rizikové utkání jsme přistoupili k tomuto drastickému omezení."