Ornitologové mají po sčítání, teď chystají podzimní vycházky pro veřejnost

26. září 2017

Českotěšínští ornitologové mají za sebou náročné měsíce. Podobně jako jejich kolegové ze zbylých koutů republiky ve velkém počítali nové přírůstky v hnízdech a mapovali populaci ptáků. Jejich informace teď poslouží k vytvoření Atlasu hnízdního rozšíření ptáků, který naznačí situaci. Právě v Českém Těšíně se objevují nově i druhy, které byly v našich končinách dlouho vzácné.

„Tady na nábřeží jsou v podstatě druhy vázané na staré stromy a na řeku. Občas se tady ale objevují i velmi zajímavé druhy – například morčák, který původně byl velmi vzácný a hnízdil jen v severní Evropě. Dnes hnízdí i v Těšíně,“ říká Daniel Křenek, pracovník ochrany přírody českotěšínské radnice a ornitolog.

S měnícími se a klesajícími teplotami se mění i stavy ptáků. Většina tažných druhů se chystá na cestu nebo už začala táhnout a některé druhy jsou už dokonce pryč, jako je například rorýs, který odlétl už během srpna. K odletu se pak chystají třeba čápi.

„Zůstávají tady takzvané stálé nebo potulné druhy – sýkorky, kosi, brhlíci, popřípadě vrabci. Zajímavé ale bude i to, že se občas objevují druhy ze severu. Třeba na vodních nádržích se objeví vzácné a velice zajímavé potáplice,“ upozorňuje Daniel Křenek.

Podzimní festival ptactva

Pár morčáků velkých

„Ornitologové teď v souvislosti s tahem ptáků, který připadá na začátek října, připravují pro veřejnost vycházky. Je to takzvaný podzimní festival ptactva. Jejich přehled je už dnes na stránkách České společnosti ornitologické. Jsou to vycházky, které jsou určeny opravdu pro veřejnost, pro děti. Lidé tak uvidí protahující ptáky, které běžně vůbec nemusí u nás vidět,“ dodává ornitolog.

autor: stj
Spustit audio