Oslavy založení Velké Ostravy uzavře v sobotu slavnostní dobový průvod

11. červen 2024 16:00

Vrcholem oslav 100 let od vzniku takzvané Velké Ostravy bude na konci týdne prvorepublikový průvod v centru města. Lidé v něm uvidí třeba zástupce obvodů v dobových kostýmech, historická auta i prvního československého prezidenta. Průvod skončí na náměstí, kde už si lidé budou moci užít koncerty včetně speciálního prvorepublikového občerstvení.

„Bude tam zapojena městská policie na koních, budou tam různí veteráni, budou tam dobové kočáry, bude tam také Tomáš Garrigue Masaryk, který půjde v průvodu nebo možná pojede, to ještě uvidíme,“ popisuje náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Program vyvrcholení oslav 100 let Velké Ostravy

Sobotní program je závěrečnou akcí oslav 100 let od založení Velké Ostravy. „Když budeme zahajovat ten program, tak budou jednotliví starostové sepisovat takové prohlášení, které uloží do časové schránky pro budoucí generace. Budou tam uloženy taky různé předměty,“ dodává náměstkyně.

Program bude celý v prvorepublikovém duchu. Jedním z hlavních iniciátorů oslav je místostarosta Moravské Ostravy David Witosz (Piráti). „Největší tahák je asi samotný průvod, protože když jsme s nápadem přišli, zjistili jsme, že je o něj obrovský zájem, že se lidé chtějí zúčastnit. Což je právě to, co mě na tom městě fascinuje, že jsme týmové město,“ říká.

To potvrzuje i ostravský primátor Jan Dohnal (ODS): „Já si myslím, že je ta spolupráce je dobrá. Konec konců, já vím, že to není souměřitelné, ale průběh oslav svědčí o tom, že se ty obvody se spolu bavit umí.“

Vrcholem oslav bude už zmíněný dobový průvod, který vyrazí v sobotu po obědě z ulice Vítězné přes Sokolskou třídu na Masarykovo náměstí. Řidiče čeká v době průvodu omezení. Na Masarykově náměstí pak vystoupí například základní umělecká škola Leoše Janáčka, která vznikla současně s Velkou Ostravou. Studenti zahrají písně Jaroslava Ježka.

autor: Adam Tomáš
Spustit audio