Osoblažsko plánuje přilákat turisty na výrobu místní marmelády

15. únor 2015

Osoblažsko na Bruntálsku už nechce, aby ho lidé vnímali jako nejodlehlejší místo Moravskoslezského kraje. Starostové proto vymýšlejí, jak dát vědět o této příhraniční části regionu a přilákat turisty.

Zajímavým nápadem je výroba domácí marmelády se značkou "Vyrobeno na Osoblažsku". O první testovací sklenice byl velký zájem, jenže pořád chybí vhodné výrobní prostory.

„Budova, před kterou stojíme, bydleli zaměstnanci státního statku. Byla tady jídelna a před devadesátým rokem měl statek 108 zaměstnanců. Od té doby je to prázdné, zdevastované a nevyužité,“ ukazuje na zdecimovaný dům starosta Hlinky Marcel Chovančák (Starostové a nezávislí).

Mohly by tady být byty a dole třeba právě marmeládovna. Jenže opravovat se tady zatím nesmí. Čeká se na restituční řízení.

„O nějaké využití se marně snažím už čtyři roky. Mimochodem máme patnáct žádostí na byty, takže zájem u nás o byty je. A tady jsou čtyři byty, které by se daly krásně využít, ale nemůžeme,“ dodává starosta Hlinky.

A pojďme o kousek dál do Dívčího Hradu na Osoblažsku. Tady je také jeden zpustlý dům a u něj stojí starosta obce Jiří Bezděk (nezávislý).

„Nacházíme se v areálu bývalé pekárny, která v Osoblaze dlouhá léta vyráběla tyčinky. V současné době je to opuštěný objekt, který plánujeme využít jako výrobnu marmelády domácím tradičním způsobem,“ ukazuje starosta na budovu.

Marmeláda z Osoblažska je především otázkou peněz. Výroba je totiž spojená s velmi přísnými hygienickými předpisy a tím pádem drahým vybavením. Na to obce nemají a bude nutná nějaká dotace.

Do té doby budou mezi lidmi kolovat jen neoficiální pokusné sklenice s barevným sladkým obsahem, a také naděje, že tradiční zemědělská krajina znova dá i pracovní příležitosti. Nezaměstnanost je tady dlouhodobě rekordní.

Parní vlak na cestě do Osoblahy
autor: mrk
Spustit audio